''Ketrin, podržite povratak Srba na KiM''
Otac Sava dočekao je danas Ketrin Ešton tokom njene posete crkvi Svetog Đorđa u Prizrenu.
"Objasnio sam Eštonovoj kako smo prošli jedan vrlo težak period i da je u Prižrenu ostalo samo dvadesetak Srba. Rekao sam da je ova crkva i čitav ovaj kompleks bio razrušen. S druge strane, objasnio sam da smo naporima našim, ali i uz pomoć dobrih ljudi iz međunarodne zajednice i lokalnog stanovništva, uspeli da obnovimo naše svetinje i da ujedno radimo i na obnovi naše zajednice", rekao
je otac Sava.
Prema njegovim rečima, zato je veoma važno da međunarodna zajednica podrži povratak Srba i stvaranje ekonomskih i bezbednosnih uslova za njihov normalan život.
"Objasnio sam visokoj predstavnici EU da je mnogo važno da srpski narod na ovim prostorima mora da ima svoju budućnost i da u tome u velikoj meri očekujemo pomoć Evrope i u institucijalnoj zaštiti, ekonomskoj, političkoj i u svakoj drugoj oblasti", dodao je otac Sava.
Prema njegovim rečima, bilo kakva rešenja za budućnost treba da sadrže i potrebe srpskog naroda koji je u najteže vreme uspeo da svojom žrtvom ostane na Kosovu i Metohiji.
"Posebno sam pomenuo i potrebu zaštite naše kulturne baštine koja je veoma važna kao deo našeg identiteta, ali i kao deo celokupnog evropskog kulturnog nasleđa na ovom prostoru", naveo je Sava Janjić.
Prema njegovim rečima, SPC želi da gradi mostove pomirenja, tolerancije sa ljudima i da doprinese suživotu svih ljudi, bez obzira na veru i naciju.
"Gospođa Ešton je potvrdila da će EU i dalje raditi na tome da se stvore uslovi za normalan život kod svih zajednica, posebno kod onih koje imaju teškoća", rekao je otac Sava.
U Prizrenu je pre rata živelo oko 12.000 Srba, a danas je ostalo samo njih 18.
Kosmetu je mesto u EU
Eštonova je izjavila u Prizrenu da je sa privremenim premijerom samoproklamovane republike Kosova Hašimom Tačijem razgovarala o tome da evropska vizija Kosova postane stvarnost.
"Razgovarali smo o ključnoj budućnosti za Kosovo kao dela EU, o viziji koju oboje delimo i za koju želimo da postane realnost. Razgovarali smo o pitanjima od važnosti kao što je pitanje vizne liberalizacije, trgovine, uloge Euleksa, kao i o važnost podrške u tom smislu", rekla je Eštonova posle radnog ručka sa Tačijem.
Eštonova je pohvalila rad Edite Tahiri, šefa kosovskog tima za razgovore o tehničkim pitanjima sa Srbijom. Komentarišući hapšenje haškog optuženika Ratka Mladića, ona je rekla da je to važan trenutak za Srbiju, te dodala da put ka EU, međutim, od svih zahteva mnogo rada na tehničkim pitanjima koja se moraju rešiti i da se na političkom planu krene prema EU.
Tači je rekao da institucije na Kosmetu maksimalno rade na implementaciji svih demokratskih kriterijuma u politici, zakonodavstvu, ekonomiji sa ciljem ubrzanja procesa sigurne evropske budućnosti pokrajine.