Četvrtak 26.05.2011.
12:04
J. Arsenović - Vesti

"Beograd je već kapitulirao"

Vladislav Jovanović, bivši šef jugoslovenske diplomatije

"Kapitulacija bez javnog objavljivanja". Ovim rečima bivši jugoslovenski šef diplomatije Vladislav Jovanović opisuje aktuelnu srpsku državnu politiku prema Kosovu i Metohiji. Nedavno je predsednik Srbije Boris Tadić prizvao u pomoć model dve Nemačke kao moguće rešenje za južnu srpsku pokrajinu, a prethodno je zamenik premijera Ivica Dačić izjavio da je za podelu Kosova.


Da li je vama jasna politika aktuelne vlasti o Kosovu?


- Jeste, njima je Kosovo teret kojeg su želeli da se oslobode mnogo ranije, samo što to nisu smeli da govore javnosti, ali su o tome u nezvaničnim razgovorima pričali sa

Samo se savijamo


Jovanović podseća da se nalazimo u kasnim fazama procesa u kojem vlasti u Beogradu vode politiku totalno zavisnu od zapadnih sila.


- Umesto da branimo Kosovo i da smo odlučno odbacili secesiju i zaledili sve naše aspiracije prema EU, dok zapadne sile ne promene svoj negativni stav prema Srbiji, mi smo počeli da se savijamo i čak smo odbili da osudimo njihovu neprijateljsku politiku - kaže Jovanović.

zapadnim sagovornicima. Oni hoće pre svega da imaju sređene odnose sa Zapadom i da mogu mirno da uvedu Srbiju u EU i NATO, a tu im je problem Kosovo. Ali, s druge strane, ne mogu javno da ga se odreknu jer bi ugrozili svoje pozicije u zemlji. Zato očekuju da vreme odradi svoje. Otprilike se sve i kreće u tom pravcu.


Šta zapravo predstavlja model dve Nemačke?


- Taj model podrazumeva dve nemačke države koje su odvojene aktom kapitulacije kao poražene sile koja je povela agresorski rat protiv pobednika. Pod pritiskom razvoja događaja dve Nemačke su uspostavile svojevrsni modus vivendi - zapadna Nemačka formalno nije priznala nezavisnost istočne Nemačke, ali je uspostavila doborosusedske odnose. Dakle, taj model ne može da se primeni u našem slučaju. Mi nismo bili agresori prema drugoj državi, već žrtva agresije od strane zapadnih sila koje su na silu odvojile KiM od Srbije. Svaka paralela sa dve Nemačke niti je pravična niti je činjenično ispravna.


Taj model je pre četiri godine predložio i diplomata Volfgang Išinger, ali ga je Tadić tada odbio?


- Išinger je sa tim izašao da bi ugodio Amerikancima i Albancima. Tadić je tada bio u pravu što je odbio, ali izgleda to nije učino taktički već samo privremeno. Ta opcija nam se podmeće kao mućak da bi nam izvukli tapiju na Kosovo koju mi jedini imamo i niko drugi.


Zbunjujuće je i Dačićevo zalaganje za podelu pokrajine?


- Sada smo došli do priče o podeli Kosova, što je strategijski veoma štetno, jer naš cilj treba da bude odbrana teritorijalnog integriteta, sve dok oni ne shvate da imaju posla sa ozbiljnom državom. I s taktičkog stanovišta je pogrešno, jer pristajemo da se zadovoljimo manjim da bi na kraju izgubili veće. Svoje se ne deli. Druga je stvar kada bi takav predlog došao od Albanaca ili njihovih zapadnih mentora. Tada bismo mogli da razgovaramo o nekim kompenzacijama. Ovako, mi smo istrčali kao neka neiskusna devojka koja prati samo svoja osećanja i nudi se začuđenom momku za suprugu. Sve nas to uvlači u američko-zapadnu varijantu da moramo da prihvatimo stanje i da na kraju priznamo Kosovo, da oni postignu sve, a da mi ne dobijemo ništa.
 

Samoubilački zahtev

 

Koliko je mudro govoriti o podeli pred albanskim medijima, što je Dačić uradio?


- To je neinteligentno i protiv naših interesa i skoro za neverovati da je moguće da izađe iz usta jednog srpskog zvaničnika, mada je on samo isturen da obavi taj neugodni čin. Ne samo da nije mudro, već je i samoubilačko, jer je nama pokrajina oteta na silu i protivpravno i mi to ne možemo da legalizujemo, što bismo učinili ukoliko prihvatmo mrvicu. Čak i ako želimo da se nagodimo, izlazimo sa manjim zahtevom što drugoj strani nudi mogućnost da nas odbije i da na kraju ostanemo praznih ruku.

2024 © - Vesti online