Četvrtak 26.05.2011.
04:33
RTS

BBC ne priznaje Kosovo

Jedan od najposećenijih svetskih Internet portala, u svojoj sekciji "Profili država", samoproklamovanu republiku Kosovo prikazuje pod odrednicom "teritorije" koja je jasno izdvojena od rubrike "Države".


Tako se Kosovo i Metohija, u opisu koji daje BBC, našlo u društvu drugih "teritorija" - Abhazije, Čečenije, Korzike, Dagestana, Ingušetije, Severne i Južne Osetije, ali i entiteta poput Grenlanda koji je, uz autonomiju, ipak, deo Danske.

Za BBC Kosmet nije nezavisna država


BBC Kosmet opisuje kao "siromašnu teritoriju" koja je, uglavnom, naseljena Albancima i koja je jednostrano proglasila nezavisnost od Srbije u februaru 2008. godine.


Teritoriju je odmah priznao SAD, kao i najznačajnije države EU. Međutim, Srbija se, uz podršku svog "moćnog saveznika Rusije", obavezala da ne dozvoli samoproklamovanoj republici Kosovo da dobije mesto u Ujedinjenim nacijama, konstatuje BBC.


Kosmet je, takođe, okarakterisano kao teritorija na kojoj su se vekovima razvijali napeti odnosi između Srba i Albanaca. Posle konflikta koji su rasplamsali etničke podele i represije, pokrajinu od 1999. do 2008. godine nadgledao je UN, a pomirenje između albanske većine - koja podržava nezavisnost i srpske manjine - ostaje nedostižno.


BBC podseća da je region jedan od najsiromašnijih u Evropi, u kojem je poljoprivreda glavna ekonomska delatnost, iako Kosmet poseduje bogata nalazišta ruda.


Etnički Albanci, kojih je oko dva miliona, čine oko 90 odsto ukupne populacije. Oko 100.000 Srba je ostalo na Kosmetu, nakon posleratnog proterivanja nealbanaca. Srpska manjina živi na odvojenim teritorijama koje nadgleda NATO. Predstavnici međunarodne zajednice su naveli da su zabrinuti zbog sporog napretka u ostvarivanju prava Srba u pokrajini, piše BBC.

"Simbol zlatnog doba Srbije"


Britanski sajt se osvrće i na istoriju ovog regiona koji je bio centar srpskog carstva do sredine 14. veka. Sajt navodi da su Sloveni i Albanci živeli na Kosmetu od 8. veka i da Srbi Kosovo i Metohiju smatraju kolevkom svoje države.


Kroz vekove, kako se etnički balans menjao u korist Albanaca, Kosmet je postao simbol zlatnog doba Srbije, opisanog u epskim pesmama.


Poraz Srbije u Kosovskoj bici 1389. godine doneo joj je vekove ropstva pod muslimanskom Otomanskom imperijom. Srbija je povratila kontrolu nad Kosovom i Metohijom 1913. godine, kada je ta provincija postala deo Jugoslavije.


BBC navodi i ko su savremeni lideri u Prištini, a za Hašima Tačija se, između ostalog, kaže da "kao bivši lider Dreničke grupe, sumnjiči i za učešće u trgovini ljudskim organima Srba ubijenih tokom konflikta 1999. godine".


Sa druge strane, opisujući Srbiju, britanski sajt u broj stanovnika i površinu uključuje i stanovništvo i površinu Kosova i Metohije. I na priloženim mapama Kosmet je u sastavu Srbije, iako je London, među prvima priznao samoproklamovanu nezavisnost vlasti u Prištini.

2024 © - Vesti online