Sreda 25.05.2011.
13:17 >> 15:11h
Beta

Ponovo vize ako skoči broj azilanata

Građanima neke od zapadnobalkanskih zemalja vize bi ponovo mogle da budu privremeno uvedene i ako bi za pola godine u toj državi za 50 odsto porastao broj odbačenih zahteva za vraćanje njenih državljana koji nelegalno borave u "šengenskom prostoru" EU, stoji u dokumentu EK, u koji je imala uvida agencija Beta.

Postoji mogućnost da se Srbiji ponovo uvede vizni režim
 

Stavljanje van snage režima bez viza za neku zemlju trajalo bi šest meseci, a u slučaju da ne bude poboljšanja "vanredne situacije koja traži hitan odgovor za rešavanje teškoća u nekoj članici EU", ta mera bi se mogla produžiti za još devet meseci.

Taj mehanizam, koji u junu treba da usvoji Savet ministara EU, biće primenjivan, pored zapadnog Balkana i za sve druge zemlje čiji državljani bez viza mogu putovati u Evropsku uniju.

Predloženi mehanizam bi se primenjivao na temelju "jasno utvrđenih merila", a u njemu sadržana "zaštitna klauzula treba da pomogne da se ubuduće očuva celovitost postupka vizne liberlizacije i izgradi poverenje u odnosu na javnost".

Đelić: Činimo sve da očuvamo šengen

 

Srbija će učiniti sve kako bi očuvala viznu liberalizaciju kao ključno dostignuće evropskih integracija, izjavio je potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić. On je rekao da je sasvim sigurno da će regulativa šengenskog prostora biti promenjena, ali da
se veliki deo tih promena ne odnosi na Srbiju.

 

Đelić je kazao da se jedan deo promena odnosi na Srbiju i predviđa "klauzulu" kojom jedna ili više zemalja članica sengenskog prostora, suočena sa povećenjem više od 50 odsto zahteva za azil, može da pokrene proceduru koja bi u krajnjem ishodu zamrzla viznu liberalizaciju na nekoliko meseci.

 

"Detalji mehanizma 'zaštitne klauzule' još nisu razrađeni", istakao je Đelić i najavio da će o svemu tome sutra, zajedno sa ministrom unutrašnjih poslova Ivicom Dačićem, razgovarati sa izvestiocem Evropskog parlamenta za viznu liberalizaciju Tanjom Fajon.

"Članica EU koja bi se suočila s jednom od navedenih vanrednih situacija, morala bi da najpre Evropskoj komisiji pošalje bitne podatke i statistiku, kao i podrobno obrazložene prve mere s ciljem da popravi tu situaciju".

EK bi, uz priložene izveštaje agencije za obezbeđenje spoljnih granica EU - Fronteks i Evropske kancelarije za azil, potom obavestila Savet ministara EU i u roku od tri meseca bi mogla odlučiti da na šest meseci ukine režim putovanja bez viza za državljane neke treće zemlje.

2024 © - Vesti online