Utorak 17.05.2011.
12:01
Lj. Ivanović - Vesti

Beograd pušta probne balone

Predrag Simić, diplomata i profesor FPN
 

- Možda zasad i nije, verujem da je Dačić izneo stav svoje stranke ili lični stav. Kad je neko potpredsednik Vlade ne može imati privatni stav javno izrečen. Sve se pažljivo meri i tumači kao politika stranke ili države, tim pre ako je reč o stranci u vlasti. Ipak, sve ukazuje na to da se u Beogradu ozbiljno razmišlja o podeli Kosova. Ali, ta ideja o ujedinjenu tri opštine severnog Kosova sa Srbijom i priznanje ostatka kao nezavisne države ima svoje posledice i ona je veoma opasna.
 

Pogled iz Banjaluke

I Milorad Dodik misli da je podela Kosova jedino održivo rešenje?
- Interesi Banjaluke i Beograda nisu u saglasju. Republici Srpskoj bi takvo rešenje veoma odgovaralo jer cilj Dodika nije jedinstvena BiH, dok Beograd vodi politiku jedinstvene Srbije. To su različite politike u pogledu principa.

Zbog čega je opasna?
- Zato što bi se otvorilo pitanje razmene teritorija. Albanci bi sutra prihvatili tu ideju, samo ako je i Beograd zvanično predložio, ali bi onda tražili i da se opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa daju Kosovu. Otvorila bi se velika i teška regionalna pitanja, poput raspada BiH, podele Makedonije, a tu je i problem Sandžaka.


Verujete li u tezu da bi neko iz međunarodne zajednice, možda i SAD podržale podelu Kosova?
- Na izjavu Borka Stefanovića hitno je reagovao zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara Tomas Kantrimen, odbijajući svaki razgovor o granicama Kosova. Za Amerikance je podela neprihvatljiva jer smatraju da bi ona izazvala podelu BiH i Makedonije, kao i da bi to bio uvod u nove devedesete.


Da li mislite da su Amerikanci odustali od takozvanog "vatikanskog modela za Kosovo"?
- Oni su o tome razmišljali. Vatikanski model predviđa da Srbiji pripadnu tri opštine na severu i kontrola nad crkvama, kao što je to regulisano između Vatikana i Rima, a ostatak Kosova bi Srbija priznala i ne bi pravila smetnje za prijem u UN.


Na kojoj je poziciji sada međunarodna zajednica, pre svega država EU i SAD koje podržavaju nezavisnost Kosova?
- To je i dalje Ahtisarijev plan. Sever može dobiti specijalni status, zajednicu opština, specijalne veze sa Srbijom, ali ostaje u okviru kosovske države. Niko značajan na Zapadu nije se udaljio od toga.
 

Nema dogovora bez Srbije

Da li je insistiranje na pregovorima ipak priznanje međunarodne zajednice da se jednostranim potezima ne može ostvariti stabilnost?
- Očekivalo se da će proglašenje nezavisnosti proći mnogo lakše, ali je Srbija ipak blokirala dalja priznavanja, Rusija je blokirala prijem Kosova u UN. U vreme samoproglašenja nezavisnosti smatralo se da nije potrebna saglasnost Srbije za rešenje Kosova, ali se došlo do zaključka da je ipak, zarad konačnog rešenja kosovskog pitanja, potrebno postići saglasnost s Beogradom.

2024 © - Vesti online