Petak 06.05.2011.
12:02
Lj. Jakšić - Vesti

Revolt navijača Slavije - pokušaj linča tajkuna

Nezadovoljni navijači

Navijači praške “Slavije“ jednog od najstarijih evropskih fudbalskih klubova, ogorčeni zbog finansijske situacije u klubu, zbog koje će, vrlo verovatnu, morati da se seli u nižerazrednu amatersku ligu, demonstracijama i razaranjem najlepšeg češkog stadiona, u četvrtak naveče, prekinuli su, za klub presudnu, polufinalnu kup utakmicu! Ogorčeni su što se zbog loše privatizacije i sumnjive "tajkunizacije“ njihov omiljeni klub nalazi na ivici ponora.


Navijači su u toku protesta onemogučili nastavak utakmice Slavija-Sigma, veoma važne za plasman kluba u evropska takmičnja, osvojili su zelenu ploču a zatim, predvođeni navijačkim vođama, krenuli prema VIP loži da bi se obračunali sa nesposobnim i po njima nepoštenim, rukovodstvom, na čelu sa direktorom Miroslavom Platilom i drugim tajkunim koji su klub doveli, bukvalno, na prosjački štap.

U ovakvu sitaciju klub osnovan 1896. godine, moraće se seliti u amatersku konkurenciji s obzirom da nema novca da isplati dosadašnje plate igračima niti da, ubuduće, plaća profesionalne asove.

Nemoguća privatizacija navijača

Obećanja direkcije kluba da će naći novog vlasnika koji je spreman da izmiri dugovanja, pre svega igračima prvog tima, stala su neispunjena, tako da se, realno, može očekivati da će Fudbalski savez Češke, “Slaviji“ oduzeti profesionalnu licencu, uz žaljenje što to, po pravilu, mora da čini i u odnosu na "ikonu“ češkog fudbalskog sporta i sporta uopšte..


U ovom slučaju pokazuje se da nije moguće sportske klubove, rutinski, privatizirati i sa njima postupati kao da se radi o običnoj fabrici, bez obzira na emocije navijača koje, kao što događaji potvrđuju, nije moguće privatizovati!
 

Izvorište srpskog fudbala


"Slavija“ je, uz ostalo, zaslužna i za početak fudbalskog igranja u Srbiji, jer su studenti, iz naše zemlje, koji su u Pragu studirali pre Prvog svetskog rata, svoja prva znanja o fudbalskoj igri sticali u tom klubu, i po završetku studija, u Srbiju, iz slavijinog sportskog magacina, doneli prvu fudbalsku loptu.


Fudbalski klub Vojvodina i danas nosi "prepolovljene“, tradicionalne, "slavističke“ crveno-bele dresove, zbog kojih klub nosi pomalo pežorativni nadimak "skrpljeni“!

2024 © - Vesti online