"Šešelja osloboditi odgovornosti za Hrtkovce"
Sudija Antoneti, koji je izdvojio svoje mišljenje u odnosu na druga dva člana sudskog veća, rekao je da Šešelj 1992. godine, kada se dogodilo iseljavanje iz Hrtkovaca, nije imao političku i vojnu vlast i da nije mogao da izdaje naređenja.
On je rekao da je stranka koju je vodio Šešelj tada bila u opoziciji.
"Mi osuđujemo sadašnji režim kako u Srbiji tako i u krnjoj Jugoslaviji", citirao je sudija izjavu lidera radikala.
"Optuženog bi trebalo osloboditi za ovaj vid odgovornosti za naređivanje iseljavanja stanovništva", zaključio je sudija Antoneti.
Suđenje se nastavlja čitanjem izdvojenog mišljenja sudije Antonetija.
Šešelj: Ništa od odbrane ako mu sud ne ispuni neke uslove
Optuženi Vojislav Šešelj rekao je večeras pred Haškim tribunalom da neće izvoditi dokaze odbrane, ako sud ne ispuni pet njegovih uslova.
Uslovi, koje je Šešelj izložio, u vezi su sa statusom njegovih pravnih savetnika Zorana Krasića i Borisa Aleksića, finansiranjem odbrane, dostavljanjem dokumenata i prevodom njegove dve knjige na engleski jezik.
Šešelj je kazao da će, ako mu uslovi budu ispunjeni, zatražiti dve godine za pripremu dokaznog postupka odbrane u kojem bi izveo 100 svedoka za 120 radnih sati, vreme jednako onom koje su potrošili tužioci. Ako Tribunal uslove ne ispuni, Šešelj je najavio da neće izvoditi dokaze odbrane, ali je naznačio da želi da ubrzo iskoristi pravo da održi uvodnu reč odbrane. Potom bi, kako je rekao, proces mogao biti okončan završnim rečima. Pošto mu je pretresno veće odredilo 17. jun kao rok za podnošenje spiska svedoka odbrane, Šešelj je kazao da u tom roku ne može podneti spisak zato što za to nisu ispunjeni uslovi.
Šešeljevi uslovi
1. Kao prvi uslov, naveo je da se njegovom pravnom savetniku Zoranu Krasiću vrati pravo uvida u poverljive dokumente, kao i da mu se dozvoli da prisustvuje iskazima zaštićenih svedoka.
2. Kao drugi uslov, zahtevao da Tribunal obustavi disciplinski postupak protiv njegovog drugog pravnog savetnika Borisa Aleksića, koji je, kako je rekao, sudski sekretarijat pokrenuo pred
3. Šešelj je kao treći uslov, postavio da njegovim pravnim savetnicima bude isplaćeno milion i 300.000 evra za dosadašnji rad.
4. Kao četvrti uslov, lider SRS je zatražio da mu bude dostavljena dokumentacija o tome zašto je tužilaštvo 2005. zatražilo da protiv njega bude pokrenut postupak za nepoštovanje suda i odluka kojom su sudije taj zahtev odbile. Takođe, optuženi je zahtevao i da mu budu dostavljeni dokumenti koje mu je tužilaštvo, krajem 2005, greškom poslalo, a potom, kako je
5. Kao peti uslov bez čijeg ispunjenja neće izvoditi dokaze odbrane, Šešelj je naveo prevođenje na engleski jezik njegovih knjiga "Ideologija srpskog nacionalizma" i "Rimokatolički zločinački poduhvat veštačke hrvatske nacije".
"Bez ove dve knjige ne mogu da obaram suštinu optužnice - ovaj govor mržnje koji svi prihvatate kao krivično delo, iako ono ne postoji u međunarodnom krivičnom pravu. Ali, neće mi biti teško da izađem na kraj s vama", kazao je Šešelj sudijama.
Lider radikala je naglasio da bez ispunjena pet uslova, odnosno njegovih prava koja smatra fundamentalnim, neće izvoditi dokaze odbrane.
Uz to, Antoneti je Šešelju rekao da je on sposoban da se sam brani, zato što ima "enciklopedijsko znanje". "Finansiranje nije pravi problem, ali vi imate pravo da to tražite", kazao je sudija.
Tužilac Matijas Markusen (Mathias Marcušen) ocenio je da Šešelj postavljanjem uslova "zapravo preti da neće izvoditi dokaze odbrane, o čemu ima pravo da odluči sam".
"Ja ništa ne pretim i tih pet zahteva su moje fundamentalno pravo. Ako ih prekršite, ja ću u završnoj reči govoriti samo o kršenju svih mojih prava od dolaska u Hag, a ne o meritumu optužbi. A u uvodnoj reči odbrane, govoriću samo o vašoj odluci da odbijete moj zahtev za oslobađanje i izdvojenom mišljenju sudije Antonetija", odgovorio je Šešelj.
On je i danas, smejući se, ponovio da je Tribunal dobio zadatak da ga u pritvoru zadrži "dok se u Srbiji ne završi još jedan izborni turnus".
Sudija Antoneti je uzvratio da njemu i drugim sudijama to niko nije mogao naložiti. Šešelj je ponovio i da ga presuda Tribunala "ne zanima", te da je u sudnici "samo zbog javnosti" i "odbrane ne samo lične časti i ugleda nego i časti i ugleda 10.000 dobrovoljaca SRS-a".
Sudsko veće je juče odbilo Šešeljev zahtev za oslobađanje posle dokaznog postupka optužbe, ocenivši da su tužioci izveli dovoljno dokaza po svih devet tačaka optužnice. |