Propao sastanak Incka i Dodika
"Nismo se složili u vezi sa referendumom. Vi znate kakav je stav međunarodne zajednice, a Dodik se s tim nije složio", kazao je Incko novinarima.
Visoki predstavnik je rekao da je sa predsednikom RS razgovarao i o formiranju vlasti na državnom nivou BIH, i o mogućnostima saradnje dve entitetske vlade.
Dodik: Referendum ostaje
Dodik je, sa druge strane, izjavio da Narodna skupština ne može i neće povući odluku o održavanju referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH i da je Incku sugerisao da, ako to želi, zatraži vanredno zasedanje parlamenta Srpske.
On je rekao da su Incko i američki ambasador u BiH Patrik Mun na sastancima u Banjaluci tražili mogućnost da Narodna skupština povuče odluku o referendumu, i istakao da to parlament Srpske ne može i neće učiniti, jer je to njegovo legitimno pravo zansovano na Ustavu i zakonu.
Zločini nad Srbima "traže" referendum
Dodik je rekao da se potreba za referendumom zasniva na četiri stvari koje se prevashodno odnose na neujednačenu praksu Suda i Tužilašatva BiH, kada je reč o zločinu nad Srbima u proteklom ratu.
"Reakcije na to mora biti usvajanje plana u kome bi se utvrdili događaji, kao što su Dobrovoljačka, Tuzlanska kolona, Kupres, Peti korpus Atifa Dudakovića i da se da rok od šest, devet ili 12 meseci za odgovor da li je na tim mestima bilo zločina", rekao je Dodik.
Prema njegovim rečima, druga sporna stvar u radu pravosuđa BiH je mogućnost da izuzimaju predmete iz suda i tužilaštava u Banjaluci i Mostaru.
Predsednik Srpske je istakao da je neophodno rešiti i retroaktivnu primenu zakona i apelacionu nadležnost Suda BiH, gde je predsednik suda određivao sudska veća koja su presuđivala.
"Do sada nismo imali reakcije na dijalog. Drago mi je što sada vidim da postoje određene naznake da bi se taj dijalog mogao obaviti", istakao je Dodik.
Šta će raditi RS ako Incko uvede sankcije?
Napomenuvši da je održavanje referenduma neupitno, Dodik je pojasnio da je sastanak sa Inckom ostao na bazi razmene stavova koji su poznati od ranije.
Dodik je rekao da bi posle referenduma stvari trebalo vratiti u Narodnu skupštinu RS i doneti određene odluke kojima bi se odgovorilo na četiri sporne stvari u radu pravosuđa BiH i zatražilo modeliranje zakona o Sudu i Tužilaštvu BiH.
On je ponovio da BiH nema nadležnost za Sud i Tužilaštvo i da u vreme njihovog uspostavljanja nije postojao sporazum strana u BiH, te da u tom smislu međunarodna zajednica ne može da tretira parlament BiH i predstavnike RS u njemu kao legitimne organe Srpske, jer to mogu biti samo predsednik, Vlada, Narodna skupština i drugi.
Dodik je istakao da na sastanku nije bilo reči o merama koje bi međunarodna zajednica eventualno mogla da primeni protiv institucija i političara u RS.
Na pitanje kakva bi rekacija Srpske bila u slučaju takvih mera, Dodik je rekao da RS poštuje Dejton, da ima na raspolaganju niz mera, ali da će odluku o njima doneti na mestima nadležnim za njihovo donošenje.
Protiv nametanja odluka i podele BiH
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da se Srbija protivi podeli Bosne i Hercegovine ibilo kakvim odlukama koje dovode u pitanje mir, razvoj i evropske integracije te zemlje, ali i nametanju odluka i diskvalifikacijama u političkom procesu.
"Politika podele Bosne i Hercegovine je opasna kada je u pitanju očuvanje mira i ona bi nas u bezbednosnom smislu mogla suočiti sa novim i nepredvidivim izazovima", rekao je Tadić.
"Očuvanje integriteta susednih zemalja je pretpostavka očuvanja integriteta Srbije i zato se protivim svakoj ideji podele Bosne i Hercegovine", rekao je predsednik Srbije.
Boris Tadić
Tadić je rekao i da se protivi politici nametanja rešenja jer, kako je naveo, samo legitimni predstavnici naroda i entiteta u BiH i samih građana mogu doneti dugoročne odluke.
Predsednik Srbije je rekao da uvažava poziciju svih političkih predstavnika građana i entiteta u BiH. "Njima treba podrška, ali nije podrška niti rešenje nametanje odluka niti isključivanje nekoga na izborima izabranog iz političkog procesa", naveo je Tadić.
Tadić je ocenio da su "opasne" ideje o tome da će predstavnici pojedinih naroda i entiteta biti suspendovani i da se Srbija tome protivi. "Spreman sam da o tome razgovaram i sa gospodinom (Valentinom) Inckom i sa svim evropskim političarima jer nas to ne vodi rešenju", rekao je Tadić.
Prema rečima Tadića, Srbija se protivi i nametanju odluka i diskvalifikacijama u političkom procesu jer su to, kako je naveo, opasne ideje."Kompromis je rešenje i to važi za Republiku Srpsku, i Federaciju, i međunarodne predstavnike, srpske, bošnjačke i hrvatske političare", rekao je predsednik Srbije.
Tadić je objasnio da neće da komentariše najavljeni referendum u Republici Srpskoj o Tužilaštvu i Sudu BiH, jer je to unutrašnja stvar BiH.
Predsednik Srbije je naveo da na pominjanje reči referendum svi pomišljaju na referendum o podeli ili novim kršenjima Dejtonskog sporazuma. "O tome se ne radi ovog trenutka i naglašavam tu činjenicu, ali bilo kakav referendum o podeli ugrožava i interese Republike Srbije", rekao je Tadić i zaključio da je prošlo vreme folklornog patriotizma i nacionalnih politika koje ne sagledavaju krajnje konsenkvence određenih političkih činova.
"U ime nacionalne i regionalne politike protivim se bilo kakvoj podeli BiH, ali se borim i za status srpskog naroda u BiH i nastaviću kao što činim i za srpski narod u Crnoj Gori ili Hrvatskoj", rekao je Tadić. |