Majke i danas plakale u Dobrovoljačkoj
Oko stotinak osoba, članovi porodica stradalih i pripadnici Odbora Vlade RS, položilo je danas cveće na mestu stradanja vojnika i upalilo sveće, uz jake policijske snage MUP-a Kantona Sarajevo. Programom ceremonije predviđeno je da u crkvi u Istočnom Sarajevu danas bude služen parastos stradalim pripadnicima JNA.
Prošle godine su porodice ubijenih prvi put održale komemorativni skup u Dobrovoljačkoj ulici 3. maja, sa jakom policijskom zaštitom.
"Ubijen mi je sin, i svi nerođeni unuci!"
"Lažete! Nisu vas granatirali! Nije se ono desilo što oni govore!", govorila je jedna od uplakanih žena koja je došla na obeležavanje godišnjice u Dobrovoljačkoj.
Dva kordona policije čuvala su rodbinu ubijenih vojnika JNA, kako od Sarajlija, tako i od novinara kojima je bio zabranjen prilaz delu Dobrovoljačke ulice u kojoj je polagano cveće.
"Pogledajte koliko nas policije obezbjeđuje! Umjesto da svi slobodno u cijeloj BiH dolazimo i obilježavamo mjesta stradanja naših najmilijih! Moj brat Obrad ovdje nije ubijen, njega su brutalno masakrirali", rekla je Gordana Gvozdenović koja je došla da na mesto stradanja brata Obrada koji je taj dan poginuo.
Bogdana Tomović, majka vojnika Zdravka, koji je svirepo ubijen u koloni JNA u Dobrovoljačkoj ulici 3. maja 1992. godine, izjavila je danas u Sarajevu da u toj ulici zauvek nije nestao samo njen 18-godišnji sin, nego i svi njeni nerođeni unuci. |
Kako je za sarajevski list Dnevni avaz kazao predsednik "Zelenih beretki" Muhamed Švrakić, "patrioti Bosne i Hercegovine će se u istoj ulici okupiti danas, ali u popodnevnim satima".
"Mi bismo njihov skup pozdravili kada bi ga organizovala neka nevladina organizacija ili majke i očevi poginulih vojnika, ali to organizuje delegacija Vlade RS", rekao je Švrakić tvrdeći da je u ovom slučaju reč o provokaciji.
U Dobrovoljačkoj ulici su u maju 1992. godine, na početku rata u BiH u sukobima između Teritorijalne odbrane BiH i JNA ubijeni vojnici bivše jugoslovenske vojske, koji su bili srpske nacionalnosti. Konačni broj ubijenih nikada nije zvanično utvrđen, a mediji u svojim izveštajima navode broj ubijenih koji varira između sedam i 42.
Srbija je raspisala poternicu za 19 državljana BiH osumnjičenih za ovaj zločin. Među osobama s poternice su bivši visoki politički i vojni zvaničnici: Ejup Ganić, Stjepan Kljujić, Zaim Backović, Jovan Divjak, Hasan Efendić i drugi.