Ponedeljak 25.04.2011.
19:52
Blic

Policija krije odgovorne za snimak kod Arene

Beogradska Arena na Novom Beogradu
 

Kako istraga nije dala rezultate pa se ne zna ni ko je policajac koji bi mogao da "zaglavi“ kaznu zatvora do dve godine zbog iznošenja službenog snimka u javnost, reagovao je poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić.

On je Višem tužilaštvu podneo krivičnu prijavu protiv nepoznate osobe zbog objavljivanja snimka seksa napravljenog kamerom MUP kod Arene i naveo da u Ministarstvu nisu preduzete sve tehničke, kadrovske i organizacione mere zaštite podataka kako ne bi došlo do zloupotrebe snimka koji je završio na internetu.

Šabićevo upozorenje


Posle podnošenja krivične prijave protiv nepoznate osobe iz MUP-a zbog puštanja u javnost snimka seksa kod Arene, Rodoljub Šabić je izdao upozorenje u kome je u 14 tačaka ukazao na mere i aktivnosti koje treba policija da preduzme radi otklanjanja uočenih nedostataka. On je takođe naložio da ga u roku od 15 dana MUP obavesti šta je tim povodom uradio.

Kako "Blic” saznaje u MUP, „veoma teško će se utvrditi ko je izneo video-materijal snimljen još pre godinu dana jer su snimku imali pristup operateri Komandno-operativnog centra, šefovi, administratori...”

– Snimci sa kamera se u računaru čuvaju 20 dana i posle tog roka se automatski brišu zbog preopterećenosti sistema. Međutim, u tih 20 dana stotine je ljudi moglo da skine video-zapis, a da o tom svom postupku ne ostave nikakav trag – objašnjava sagovornik "Blica” iz MUP-a Srbije. Kaže da u gradu postoje 62 kamere i desetak radnih stanica. Sve to je "Simens” dao na korišćenje MUP-u pred početak Univerzijade 2009. godine.

Kako je ceo sistem još pod garancijom, policija ga samo koristi, ali ne može da ga u slučaju nekog kvara sama popravi, već ga servisira "Simens”. Kamere snimaju dešavanja u visokoj rezoluciji, što praktično znači da objektivi sa velike razdaljine mogu da zumiraju predmete i ljude sa priličnim kvalitetom slike.

Radna stanica je, zapravo, sistem koji čine kompjuter i tri kamere. Ima ih desetak takvih, od kojih su tri u Komandno-operativnom centru PU za grad Beograd, operativnom centru Saobraćajne policije, ali i u kancelarijama nekih šefova i u gradskoj, ali i u republičkoj policiji. Posredstvom radnih stanica komanduje se kamerama u gradu, okreću se, zumira se – objašnjava naš sagovornik iz MUP-a, i dodaje da je dužnost operatera u KOC, kao i operativnom centru Saobraćajne policije, da prati dešavanja na ekranima ne samo zbog saobraćajnih nezgoda, već i zbog mogućih krivičnih dela, bekstva osumnjičenih, prekršaja.


Prema rečima našeg sagovornika iz MUP-a, snimci se nakon toga 20 dana čuvaju u sistemu. Da bi se ušlo u sistem, postoje tri vrste šifre: operatera – manipulanta, tačnije osobe koja radi u KOC-u, supervizora, tj. šefova u čijim kancelarijama su radne stanice, i administratora koji rukovode sistemom.


– Međutim, ne postoji mogućnost da se u sistemu proveri ko je u tom roku od 20 dana na hard-disk narezao snimak, jer može da ga odmah prebaci recimo na tzv. fleš memoriju i izbriše sa hard-diska – napominje naš sagovornik iz MUP-a, i dodaje da posle prebacivanja na USB memorijsku karticu bilo koji policijski snimak može da osvane na sajtovima kao što je Jutjub.

2024 © - Vesti online