Nedelja 24.04.2011.
12:51
Vestionline

Reaktor iz Belena preseljen u Rusiju

Reaktor će biti četvrti u Kalinjinskoj nuklearnoj centrali, stacioniranoj u Kalinjingradu, udaljenoj oko 350 kilometara severno od Moskve.

Reaktor je proizveden 1984. u Češkoj fabrici Škoda u gradu Plzen, težak je 32 tone, a Rusi procenjuju da će biti u eksploatiji u narednih 40-ak godina. Izgradnja bugarske nuklearke Belene, koja je počela pre 24 godine, trenutno je zamrznuta.

Očekuje se da će razgovori između zvaničnika Rusije i Bugarske, Rosaatoma i Nacionalne električne kompanije (NEK), početi 26. aprila u Moskvi.

Ako bude izgrađena, nova bugarska "nuklearka" bi trebalo da izgleda ovako

Prema projektu nova bugarska nuklearka Belene imaće dva reaktora 3+ generacije, novije ruske proizvodnje, za koje proizvođači smatraju da je najbezbednija u svetu.

Reaktori su jačine od po 1.000 megavata (MW) i mogu da izdrže zemljotres i do 8 stepeni po Rihterovoj skali.

Najveći "nesporazum" između Sofije i Moskve je cena nuklearke, jer se u javnosti

pominju četiri milijarde evra, 6,7 milijardi, pa i 11 milijardi evra.

Izgradnja Belena poverena je ruskoj kompaniji "Atomstrojeksport", a u projekat je bila uključena i nemačka korporacija RWE. Nemci su se međutim, zbog nerešenog finansiranja povukli iz projekta, a bugarska vlada krenula u potragu za zapadnim investitorima.

Bugarski premijer Bojko Borisov ponudio je učešće vladi Srbije.

Bugarska već poseduje jednu nuklearku, Kozloduj koju sačinjava šest reaktora, ali su prva četiri od po 440 MW zatvorena iz bezbedonosnih razloga, neposredno pre ulaska Bugarske u Evropsku uniju (EU).

U opticaju se nalaze peti i šesti reaktor jačine od po 1.000 MW novije ruske proizvodnje, za koje Evropska komisija smatra da ispunjavaju sve kriterijume sigurnosti.

Posle razornog zemljotresa i gigantskog cunamija u Japanu koji su teško oštetitli nuklearku kraj severoistočnog grada Fukušima, Bugari su najavili da će "testirati" Kozloduj veštačkim izazivanjem zemljotresa.

2024 © - Vesti online