Četvrtak 21.04.2011.
21:11
Vestionline

U ratu u SFRJ stradalo 2.028 građana Srbije

Uništen tenk u Vukovaru

Poimenični registara žrtava, koji je predstavljen javnosti u Skupštini Beograda, obuhvatio je žrtve rata rođene u Srbiji, kao i one koji su rođeni na teritoriji bivših jugoslovenskih republika a koji su imali prebivalište u Srbiji, rekao je koordinator tog projekta Nenad Dimitrijević, prenose beogradski mediji.

Najviše stradalih imali između 19 i 55 godina

 

Oko 70 odsto nastradalih bili su stari od 19 do 55 godina, među kojima je bilo najviše pripadnika nekadašnje JNA, čak 1.039, a registrovano je ubistvo 58 civila, rekao je Dimitrijević.

On je naveo da je tokom oružanih sukoba u Sloveniji 1991. godine, u Hrvatskoj od 1991. do 1995. godine i u BIH od 1992. do 1995. godine stradalo najviše Beograđana i Novosađana, a zatim i građana južne i istočne Srbije.

Podaci o datumu i mestu stradanja pokazuju da je najviše žrtava bilo od septembra do novembra 1991. godine i to oko Vukovara, u Lici, srednjoj Dalmaciji, Posavini, centralnoj Hrvatskoj i istočnoj Slavoniji, kao i u Dubrovačko-hercegovačkoj regiji.

FHP je počeo da prikuplja podatke početkom 2009. godine na više načina - intervjuisanjem svedoka i članova porodica žrtava, analizama izveštaja državnih organa i domaćih i stranih vladinih i nevladinih organizacija, iščitavanjem sudske dokumentacije Haškog tribunala i sudova u regionu, kao i pomoću informacija iz novina i raznih knjiga, rekao je Dimitrijević.

Popis žrtava je "skoro završen dokument", rekla je izvršna direktorka Fonda Nataša Kandić, objašnjavajući da novi podaci i rasvetljavanje nepoznatih sudbina nastradalih mogu malo da ga izmene.

Ona je naglasila da dvogodišnji istraživački rad i saradnja sa Ministarstvom odbrane svedoče o validnosti podataka, dodajući da je dužnost države prema društvu da javno objavi izveštaj o ljudskim gubicima u vezi sa oružanim sukobima u SFRJ.

"Popisom će zauvek biti zabeležena imena nestalih i stradalih, kako se ne bi ponovila istorija žrtava Prvog i Drugog svetskog rata, koje su ostale samo broj", rekla je Kandićeva i dodala da očekuje da će država zvanično prihvatiti podatke FHP-a.

Državni sekretar Ministarstva odbrane Igor Jovičić poručio je da je to ministarstvo spremno da sarađuje sa organizacijama i institucijama, kako bi se rasvetlila sudbina nastradalih građana Srbije u oružanim sukobima u SFRJ.

On je rekao da Ministarstvo odbrane podržava rad Fonda za humanitarno pravo, ističući da informacije koje bi mogle da pomognu u otkrivanju istine o žrtvama više nisu tajna.

2024 © - Vesti online