VARAGIĆ

U selu Krivaku, u dragačevskoj oblasti, pronašli smo Varagiće ili Đeroviće za koje se kaže da su najstariji doseljenici u selo. Doselio se njihov čukundeda (ovo su podaci s početka prošlog veka), Varaga, od reke Lima, pre 150 godina. Krsno ime ove familije je Sv. Sava. Oni su nastanjeni danas u džematu Đerovići, s leve strane reke Belice.

U limskoj dolini postoji u oblasti Velike u Gornjoj Ržanici prezime Đelović, kao i mesto Krivače kao deo naselja Mašnice. Starije stanovništvo ovih krajeva počelo je da se iseljava u 17. veku, a na njihovo mesto se useljava stanovništvo iz plemena Kuča, iz Zatriječa i Klimenti iz današnje severne Albanije.

Oni su bili rod od starine i ovde su se tako još držali - kao srodnici. Pored njih doseljavaju se iz crnogorskih plemena Bjelopavlića, Bratonožića, Pipera Vasojevića, Rovaca i Morače s jedne strane a, s druge, iz Hota, Gruda, Škrelja, Šalja i od Skadra.

Najstarije stanovništvo u Brezovici i Metehu bilo je pravoslavno srpsko i oni su zapravo živeli na metehu manastira Dečana, kasnijoj Metohiji. Pretpostavljamo da su od njih bili i Đelovići (Đerovići), "Varage", potomci saskih rudara. To bi objasnilo i prezime koje je moglo nastati u vezi sa glagolom "varagovati", a ne treba smetnuti s uma ni da su se Sasi - za koje smo uvereni da su velikim delom bili poreklom Lužički Srbi - brzo pretapali u većinsko srpsko stanovništvo i uzimali slavu.

Đelovići su došli iz Pljančora kod Đakovice. Po drugim autorima oni su od plemena Škrelja iz severne Albanije, a po trećim od Kuča Teleševića iz Zatrijebča. Smatramo da je ova poslednja teorija tačnija, jer su se u Kuče sklanjali i Srbi i Šiptari i pripadnici plemstva i drugih naroda, jer su predstavljali izuzetno organizovani sistem samozaštite od inoplemenika.

2024 © - Vesti online