Nedelja 17.04.2011.
07:50
Vestionline

Odata pošta žrtvama u Jasenovcu

Komemoracija u Jasenovcu
 

Na mestu nekadašnjeg ustaškog logora smrti u Jasenovcu održana je komemoracija žrtvama i godišnjica proboja poslednjih zatvorenika tog logora. Komemoraciji su prisustvovali najviši hrvatski državni zvaničnici, sa predsednikom Ivom Josipovićem na čelu.
 

Osim Josipovića, komemoraciji pred kriptom spomenika "Kameni cvet", prisustvovali su i premijerka Jadranka Kosor, šef Sabora Luka Bebić, kao i bivši zatvorenik logora Stevo Đurđević.
 

"Za zločin u Jasenovcu nema opravdanja, on se ne sme zaboraviti, umanjiti niti zataškati", rekao je predsednik Hrvatske Ivo Josipović. Dodao je da većina Hrvata nikada nije prihvatila nacističku ideologiju niti ustaški režim i da su zajedno sa Srbima, Romima, Jevrejima i ostalima uspeli da se odupru zlu.
 

"Upravo zato važno je da danas gradimo mostove, da razgovaramo sa drugim zemljama, da razgovaramo sa našim prijateljima, da vidimo koja je to istina koja nas može povezati, koja od ove regije može učiniti regiju mira", poručio je Josipović.
 

Komemoraciji je prisustvovao i državni vrh Hrvatske
 

Hrvatska premijerka Jadranka Kosor rekla je u Jasenovcu da se posle Drugog svetskog rata mislilo da se zlo iz tog koncentracionog logora ne može ponoviti, ali da su se devedesetih godina, kako je rekla, "dogodili Vukovar i Srebrenica".
 

Premijerka je rekla da nema opravdanja za zločine koji su se dogodili u Jasenovcu i dodala da hrvatska vlada odbacuje svaki oblik istorijskog revizionizma, preneli su hrvatski mediji.
 

"Pavelićev režim je bio zlo. Ljudi su ubijani samo zato što su bili drugi i drugačiji", rekla je Kosorova. "Sa ovog mesta postavljamo pitanje - da li ćemo moći da prekinemo lanac zla i mržnje", kazala je premijerka.
 

Komemoraciji su prisustvovali i preživeli logoraši Jasenovca, delegacije bivših logoraša i antifašističkih boraca zemalja regiona, delegacija političkih stranaka, kao i diplomatski kor, među kojima i predstavnici Srbije.
 

Osim njih, komemoraciji su prisustovali i predstavnici Srba, Roma i Jevreja, kao naroda koji su najviše stradali.
 

Broj žrtava još uvek nepoznat
 

Tačan broj žrtava u Jasenovcu nije nikad utvrđen. Izveštaj državne Komisije FNRJ za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih saveznika, kao i Centar "Simon Vizental", govore o tome da je u logorima Jasenovca stradalo između 600.000 i 700.000 ljudi.
 

Sa druge strane, prema zvaničnim podacima Hrvatske, u Jasenovcu je stradalo između 83.000 i 100.000 ljudi, najvećim delom Srba, a do sada je poimenično popisano više od 80.000 logoraša.
 

Koncentracioni logor Jasenovac osmislio je Vjekoslav Maks Luburić, koji je bio i njegov prvi komandant.
 

Formiran je u leto 1941. godine i delovao je na više lokacija, među ostalim i u Staroj Gradiški, dok su u Donjoj Gradini, na bosanskoj obali Save, vršene masovne likvidacije.
 

Od oko hiljadu logoraša proboj je 22. aprila pokušalo njih 600, ali je samo 91 uspeo da preživi. Nekoliko sati posle njih, proboj su pokušali i logoraši iz pogona Kožare, a od 176 preživelo ih je jedanaest.
 

Među preživelima ima i onih logoraša Jasenovca koji su menjani za zarobljene Nemce i kvislinge. Ustaše su spalile svu dokumentaciju i srušile sve objekte logora, ali nisu uklanjali leševe koji su 2. i 3. maja dočekali partizane.

2024 © - Vesti online