Nedelja 17.04.2011.
01:21
Index.hr

Brionski transkripti: Srbi treba da nestanu

Tvorac plana o progonu Srba iz Hrvatske: Franjo Tuđman
 

"Brionski transkripti" su u integralnoj verziji objavljeni na hrvatskom portalu "Indeks", uz napomenu da mnogi poriču autentičnost tog dokumenta.


Ženeva - maska za zločin

 

Govoreći o planiranim pregovorima Zagreba i kninskih Srba u Ženevi, Šušak je rekao da on ne bi išao u Ženevu, na šta je Tuđman odgovorio: "Čekaj, idem u Ženevu zato da prikrijem ovo, a ne da tamo razgovaram. Neću poslati ministra, nego ću poslati pomoćnika ministra unutarnjih poslova. To je u četvrtak. Prema tome, da prikrijem ovo što spremamo za dan posle. Tako da mi suzbijemo bilo kakav argument u tom i takvom svetu da mi nismo želeli razgovarati".

Tuđman je na tom sastanku rekao da treba iskoristiti povoljnu političku situaciju u Hrvatskoj, demoralizaciju u srpskim redovima, naklonost nekih zemalja, poput Nemačke, ali i NATO, kao i dobrog dela svetske javnosti.

"Imamo i naklonost SAD, ali do određene granice, ako ćete gospodo izvršiti na profesionalan način, kao što ste izvršili u zapadnoj Slavoniji u roku od nekoliko dana, to znači, molim, tri, četiri dana, maksimum osam dana, onda možemo računati da ... nećemo politički ne samo pretrpeti štete, nego da ćemo politički u tom i takvom svetu dobiti", izjavio je Tuđman.

On je objasnio da akcija treba da bude sprovedena na jugu i severu, dok istočni deo Hrvatske treba ostaviti na miru jer se "prijatelji boje da ne uđe Jugoslavija u rat u celini, s Jugoslavijom i Rusija" što bi, kako je upozorio, izazvalo opšti rat.

Rešenje je, rekao je Tuđman, "da nanesemo takve udarce da Srbi praktično nestanu, odnosno da ono što nećemo odmah zahvatiti da mora kapitulirati u nekoliko dana."

 

Miloševićev dogovor

Slobodan Milošević u Haškom sudu

On je podsetio i da se izaslanik EU Karl Bilt dogovorio s predsednikom Srbije Slobodanom Miloševićem takvo rešenje krize u Bosni i Hercegovini prema kojem bi Milošević priznao BiH na osnovu predloga Kontakt grupe, a da mu, u zamenu za to, u roku od devet meseci budu suspendovane sankcije.

"Iza toga stoje Rusija, Francuska i Engleska. Mi smo sa svoje strane preduzeli sve korake da i Nemačka i SAD pruže otpor tome, jer to ostavlja otvoren problem hrvatskih područja i to je svojevrstan način pritiska na nas. Ali, to govori u tom smislu, to spominjem zato da svoje operacije moramo tako zamisliti, tako provesti da ne damo povoda Jugoslaviji, Miloševiću i njihovim prijateljima na zapadu da prihvate intervencije Jugoslavije na hrvatskom tlu", rekao je Tuđman.

Na pitanje Zvonimira Červenka šta da se radi ako Srbi počnu da granatiraju Osijek, Tuđman je odgovorio: "Ponovno ponavljam, ne smemo se dati isprovocirati da mi damo povoda Jugoslaviji da stupi u rat, razumete? Mi nismo kadri, bilo bi glupo da idemo istovremeno na istočnu Slavoniju i na Baranju, tu bismo izgubili podršku onih prijatelja koji nas podržavaju suzdržano. Ako tuku Osijek, oni će se iskompromitovati politički pred svetom, a što bismo mi mogli tući, neko selo?"

"Druga stvar je što oni sada nemaju snaga. Slušajte, kada oni nisu uspeli posle našeg 'Bljeska' u zapadnoj Slavoniji da nam osvoje Oraški džep, onda je to najbolji znak", dodao je on.

 

Tuđman: Mladić je bolji vojskovođa

Razmatrajući situaciju u BiH, hrvatsko rukovodstvo je ocenilo da među bosanskim Srbima "postoje dve struje, jedna Pale, jedna Banjaluka" i da je general Ratko Mladić pod uticajem Miloševića, a general Manojlo Milovanović direktno pod Radovanom Karadžićem, pri čemu su izneli mišljenje da je Milovanović veći stručnjak od Mladića, ali da je Mladić bolji vojskovođa.

"Da, bolji je vojskovođa, da i drzovit je, i on koristi", rekao je Tuđman. "Slušajte, on, kao i Karadžić i Milošević, koristi do sada to nejedinstvo Evrope, Francuske, Engleske, Nemačke i Amerike, i prema tome, oni su iskoristili to do maksimuma."

Bivši direktor hrvatske obaveštajne službe Miroslav Tuđman predložio je da se na početku akcije "Oluja" preko radija i televizije prenese poruka Srbima koji su putevi otvoreni za izvlačenje, na šta je njegov otac Franjo Tuđman rekao: "Da, to bi trebalo reći - ne da su im otvoreni, nego da je opaženo da se civili izvlače tim i tim putevima."

Gojko Šušak, ministar odbrane, predložio je da se bace i leci, a Tuđman je odgovorio da bi u lecima trebalo da se Srbima garantuje ostanak.

"Znači, na taj način im dati put, a jamčiti tobože građanska prava", kazao je on.

Šušak je predložio i da bi srpsku stranu trebalo isprovocirati, da "možda i po Gospiću ili nečemu lupnu dve granate, mislim, treba po naseljenom mestu".

2024 © - Vesti online