Utorak 12.04.2011.
09:47
Vestionline

Fukušima i zvanično novi Černobilj

Kao razlog za podizanje opasnosti s petog na sedmi, najviši stepen - na skali koju je uvela Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) - navodi se kumulativno curenje radijacije iz Fukušime 1 u vazduh, pijaću vodu, biljke i morsku vodu.

Radijacija iz Fukušime dospela u pijaću vodu i biljke
 

Do sada je jedini nuklearni incident sedmog stepena bio onaj u ukrajinskoj nuklearnoj centrali Černobilj, koji se dogodio 28. aprila 1986. godine. Nakon te katastrofe, oko centrale je zbog kontaminacije radioaktivnim materijama ustanovljena zabranjena zona življanja od 30 kilometara u prečniku.

Japanski zvaničnici tvrde da oslobođena količina radijacije iz Fukušime iznosi tek 10. deo one koja je izašla iz uništenog reaktora u Černobilju. Međutim, oni priznaju da bi, ukoliko curenje radijacije bude nastavljeno, černobiljski nivo mogao biti premašen.

Do podizanja nivoa ozbiljnosti krize došlo je dan nakon što je japanska vlada pridodala pet naselja zoni iz koje se ljudi moraju iseliti zbog opasnosti od radijacije. Zona se do sada prostirala na 20 kilometara oko centrale Fukušima 1
koja je oštećena 11. marta u razornom zemljotresu i potonjem cunamiju.

U međuvremenu, jutros je severoistočnu obalu Japana pogodio još jedan jak zemljotres od 6,3 stepeni, koji je primorao osoblje centrale da se evakuiše.

Uprava centrale procenjuje stanje centrale nakon ovog zemljotresa.

2024 © - Vesti online