Burke i zvanično zabranjene u Francuskoj
Zvaničnici procenjuju da manje 2.000 žena u ukupnoj mulimanskoj populaciji u Francuskoj, koja broji između četiri i šest miliona, nosi nikabu ili burku, što je tradicionalni deo nošnje u arapskim zemljama i u južnoj Aziji, navodi agencija AFP.
Policija je prošle nedelje dobila uputstvo kao pomoć u sprovođenju zabrane, u kome se navodi da se burka ženama ne uklanja silom i da se zabrana ne odnosi na nošenje vela koji pokriva čitavo lice unutar privatnih automobila, uz podsećanje policajaca da u takvim slučajevima treba da uzimaju u obzir važeće pravilo za bezbednost na putevima.
Mnogi muslimanski lideri izjasnili su se protiv nošenja burke, ali i protiv novouvedenog zakona u Francuskoj, koja ima najbrojniju muslimansku manjinu u Evropi, naveo je Rojters.
Britanska agencija ističe da je vreme za stupanje zakona na snagu "veoma osetljivo", pošto je vladajuća partija Unija za narodni pokret predsednika Nikole Sarkozija pozvala na debatu o mestu islama u Francuskoj - potez koji su neki ocenili kao rizik od žigosanja dela stanovništva.
Zabrana nošenja burke dovela je do protesta u Francuskoj, gde je policija pre dva dana uhapsila 59 ljudi, od kojih jednog pri dolasku u Francusku iz Velike Britanije, naveo je portparol policije.
Trgovac nekretninama, musliman Rašid Nekaz pozvao je na molitvu u katedrali "Notr Dam" u centru Pariza i ponudio pomoć muslimankama u plaćanju kazne.
Nekaz planira da proda nekretnine u vrednosti od oko dva miliona evra da bi finansirao tu kampanju.
"Pozivam sve slobodne žene, koje to žele, da nose veo na ulici i priključe se građanskoj neposlušnosti", naveo je Nekaz na sajtu.