Britanci počinju napade na kopnene trupe libijske vojske
Ova odluka doneta je pošto su pobunjenici kritikovali NATO zbog nedovoljnog angažovanja u napadima na kopnene snage pukovnika Moamera Gadafija.
"U dogovoru sa NATO-om, Britanija je od izmenila ulogu aviona 'tajfun' Kraljevskog vazduhoplovstva. Oni su kontrolisali zonu zabrane letova, a sada će napadati kopnene mete", navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.
Do sada su "tajfuni" iz baze Đoja del Kole, na jugu Italije, obezbeđivali zonu zabrane letova, dok su borbeni avioni tipa "tornado" napadali Gadafijeve snage na tlu.
NATO je saopštio da je "veoma pažljiv" u izvođenju vazdušnih udara u Libiji, jer su Vladine snage počele da koriste civile kao ljudski štit, izjavio je zajenik komandanta operacija Alijanse kontraadmiral Rasel Harding.
"Snage NATO-a su veoma pažljive kako bi izbegle nanošenje povreda civilima koji se nalaze blizu borbi. Oni se tu često nalaze upravo zbog taktike vladinih snaga", rekao je Harding na konferenciji za novinare u Napulju.
Kontraadmiral je dodao da misiju otežava činjenica da rezolucija Saveta bezbednosti UN ne dozvoljava upotrebu kopnenih trupa u zaštiti civila u Libiji.
Oficir britanskog ratnog vazduhoplovstva rekao je da je NATO počeo da izvodi direktne napade na Gadfijeve snage u nadiranju i njihove lance za snabdevanje municijom i zalihama.
Britanci napali glavno naftno nalazište SarirU vazdušnom napadu britanske vojske na glavno naftno nalazište Sarir, na jugoistoku Libije, poginulo je troje ljudi, dok je jedna osoba povređena, prenose beogradski mediji. "Britanski ratni avioni izveli su vazdušni napad na naftno nalazište Sarir, u kojem su poginula trojica stražara, dok je jedan zaposleni povređen", rekao je novinarima zamenik šefa libijske diplomatije Haled Kaim. Kaim je dodao i da je u napadu uništen naftovod koji vodi do libijske luke Hariga. |