Sreda 06.04.2011.
13:11
Vestionline

Oslobodite automobil okova zime

Nemojte ovakvi da počnete proleće

Sneg i led su sad već iza nas, pa je vreme da posledice zime skinemo sa svojih automobila. Koliko god se taj posao nekome činio uzaludnim pregled automobila posle zime i zamena dotrajalih delova bitni su za dugotrajnost i sigurnost vozila.

Pre svega, automobil dobro i detaljno operite, a sa karoserije i donjeg dela dobro isperite tragove soli. Očistite i unutrašnjost automobila, kako bi vam u njemu bilo prijatnije.

Potom prekontrolišite nivo tečnosti i ako treba dolijte ih. Važno je proveriti u kakvom je stanju ulje u motoru, pa ga eventualno zameniti. To je stvar na kojoj se ne štedi, a ako ga treba zameniti obavezno promenite i filtar. Ne zaboravite ni na antifriz, odnosno rashladnu tečnost, tekčnost za kočnice, kao i sredstvo za pranje stakala.

Pregledajte i da li vam je sva potrebna oprema na broju i u kakvom je stanju. Vreme je, naravno, i da kod vulkanizera dogovorite zamenu zimskih guma letnjim.

Ako želite sami da "majstorišete" oko prolećnog raspremanja automobila vodite računa o nekim stvarima. na primer, ako se sami upustite u čišćenje prljavština i masnoća s motora, budite oprezni jer bi voda mogla da nanese štetu električnim instalacijama. Zato je bolje da koristite neko od sredstava iz programa autokozmetike, odnosno antikorozivne sprejeve koji će olakšati čišćenje i skidanje masnih naslaga. Posle pranja vlažnom krpom prebrišite sve delove, a posebno creva.

Loše održavanje klima uređaja uzrokuje razvoj bakterija i gljivica što šteti zdravlju putnika. Do toga dolazi kada se ne vodi računa o stanju filtra klime, a samo njegova zamena rješava taj problem. Nije u pianju samo čistoća klima uređaja, već je problematičan i sam ventilacijski sistem. Taj deo je moguće rešiti preparatima za čišćenje ventilacije. Takođe, četkicom možete detaljnije očistiti otvore, na kojima se takođe skuplja prljavština i prašina. Filtar za vazduh brzo se prlja tokom česte gradske vožnje pa posle zime treba proveriti u kakvom je on stanju jer začepljen filtar slabi efikasnost ventilacije.

Akumulator


Ćelije akumulatora ne smeju biti suve. Zato slobodno sami dolijte destilovane vode. Polovi akumulatora se smeju čistiti tek kad se skinu kleme - prvo se skida klema s negativnog, a zatim s pozitivnog pola. Možete koristiti žičanu četku i šmirglu. Ako je potrebno, prethodno operite polove toplom vodom ili rastvorom sode bikarbone. Kleme se vraćaju na akumulator obrnutim redom. Nije loše namazati polove i kleme vazelinom ili mašću za električne kontakte.

2024 © - Vesti online