Slab odziv na "Fejsbuk" protestu
Protest je organizovala istoimena grupa društvene mreže "Fejsbuk", kako bi obeležila Dan studenata, koji je, kako su rekli, postao dan mladih i nezaposlenih koji ustaju za svoja prava.
Iako je bilo najavljeno više hiljada, s obzirom na broj ljubitelja grupe na toj društvenoj mreži, na skupu se, prema podacima policije, okupilo oko 250 građana. Skup je trajao oko sat i po i za to vreme okupljenima se niko nije obratio, već je puštana muzika. Okupljanje je proteklo bez incidenata uz prisustvo nekoliko policijaca.
Prema rečima okupljenih, oni protestuju, jer je studiranje u Srbiji postala privilegija bogatih, zbog teške ekonomske situacije, loše privatizacije, velike nezaposlenosti, kršenja prava radnika...
Okupljeni su nosili crvene i zastave sa likom Žarka Marinovića, studenta koji je stradao 4. aprila 1936. godine, kao i plakate sa natpisom "Omladina uzvraća udarac tajkunima, bankama i njihovim strankama", "Ni Tadić, ni Nikolić - za antikapitalistički pokret"...
Jedan od organizatora protesta Robert Perić iz Kosovske Mitrovice rekao je da je 70 ljudi stiglo iz tog grada, kako bi podržali Beograđane i poručili javnosti da neće glasati ni za jednog političara.
"Dosta naših prijatelja živi ovde i žalili su se da je teško studirati. Došli smo da dokažemo da je moguće živeti i bez glasanja", rekao je Perić.
On je najavio da će 6. aprila, biti održan sastanak organizatora skupa u Domu omladine na kome će biti dogovorene dalje akcije grupe.
Odzivom građana na platou ispred Trga Republike nije bio zadovoljan Ljubiša Đokić, poznatiji kao Džo Bagerista, jedan od simbola petooktobarskih promena, koji je od vlasti ponovo tražio da izvrši lustraciju, kako bi se "onima koji su nas ovde doveli, zabranilo bavljenje politikom".
U Hrvatskoj i Crnoj Gori već duže vreme traju protesti protiv tamošnje vlasti, koji se organizuju putem novih medija i društvenih mreža.
Četrvrti april proglašen je za Dan studenata u znak sećanja na 4. april 1936. godine i smrt Žarka Marinovića, koga je pripadnik ljotićevaca ubio s leđa, dok su se studenti borili za autonomiju fakulteta, besplatno školstvo i zdravstveni zaštitu i protiv nadiranja fašizma.