Planeta u raljama radijacije (5): Atomsko čudovište ne spava
Jedan od vrsnih poznavalaca na polju atomske energije Vofgang Reneberg, koji je od 1998. do 2009. bio rukovodilac odeljenja za sigurnost reaktora pri nemačkom Ministarstvu za zaštitu životne sredine, navodi da je na INES-skali od jedan do sedam (Internacionalna skala za nuklearne nesreće), sedam bio Černobilj, a i u Japanu je dostignut sedmi stepen.
- Bio sam zapanjen da su atomski nadzorni organi u Francuskoj rangirali Japan ispod šestog stepena. Ako ovo nije katastrofa, onda ne znam o čemu govorimo - kaže Reneberg.
O tome kakve mogu da budu razmere katastrofe u slučaju topljenja nuklearnog jezgra, Reneberg kaže da to zavisi od konkretnih uslova, na primer, da li otopljeno jezgro ostaje u betonu, da li duvaju vetrovi, kakva je termika...
- U svakom slučaju, okolina u prečniku od 20 do 30 kilometara je teško ugrožena. To je oblast, gde će kontaminacija biti toliko jaka da decenijama, a možda i duže neće smeti da se stupi na to tle.
Takođe, teško je pretpostaviti da okolno područje može da bude brzo dekontaminirano, jer, kuda sa svom tom ozračenom zemljom - pita se Reneberg.
Jedna anketa nemačke državne televizije ARD pokazala je da dve trećine ispitanih ne isključuje mogućnost da su i u Nemačkoj moguće slične katastrofe. Na pitanje koliko su bezbedne nemačke nuklearke Reneberg je odgovorio da sam pojam sigurnosti u čitavoj diskusiji o nuklearkama nema nikakvog smisla.
Planeta u raljama radijacije:
- Nuklearni jahači apokalipse |
- Kad se u Brunsbitelu desila eksplozija vodonika, energetski koncerni nisu zaustavili reaktor, nego su rekli da on može i dalje da radi. Tri meseca kasnije je reaktor ipak ugašen i tek tada su primetili da su pored sudova za pritisak bili uništeni kablovi.
Od tada imam utisak da se ide na rizik, a da taj rizik podržavaju energetski koncerni - ističe Reneberg. On takođe smatra da tri meseca nije dovoljno za proveru sedam ili osam nuklearki, kako predviđa najnovija odluka Vlade.
Opasnost ispod tepiha
Osiguravajuća ruštva izbegavaju nuklearke: Rihard David Preht
Publicista Rihard David Preht upozorava da, kada se u političkoj javnosti odlučivalo o produženju rada nuklearki, niko nije pominjao rizik od jednog obrušavanja aviona ili terorističkog napada.
Već 20-30 godina se govori kako su nemačke nuklearke sigurne, kao da nema straha od aviona ili terorističke opasnosti. I kad se narod uzbuni zbog katastrofa kao u Černobilj ili sada u Japanu, onda Vlada obeća proveru nuklearki, kao da ta opasnost ne postoji već godinama.
Ako su nuklearke stopostotno sigurne, one bi onda mogle da se osiguraju kod osiguravajućih društava. Ali u Nemačkoj ne postoji nijedno osiguranje koje bi prihvatilo nuklearke, što već dovoljno govori o njihovoj sigurnosti. |