Sreda 30.03.2011.
13:31

Srbi ostaju bez državljanstva

Što manje Srba, to bolje: Crnogorska vlast vodi diskriminatorsku politiku
 

Lider Nove srpske demokratije (NOVA) Andrija Mandić ne odbacuje mogućnost da on, Ranko Kadić i još neki politički lideri Srba, inače rođeni u Crnoj Gori, ostanu bez crnogorskog državljanstva.
 

Andrija Mandić

- Sve je moguće u Crnoj Gori, jer ona nije pravna država već država u kojoj lokalni diktator može da uradi što god želi. Sve je to nesumnjivo pritisak na Srbe uoči popisa stanovništva u Crnoj Gori, jer se dvojno državljanstvo ne proverava kod Hrvata ili Albanaca. Poruka je jasna - ako vašim političkim predstavnicima nameravamo da oduzmemo državljanstvo, kako će se tek provesti tamo neki anonimni Srbi. Sve se to radi sa ciljem da se na popisu smanji procenat Srba, nastave diskriminacija i asimilacija koju crnogorska vlast vodi od 2007 - kaže Mandić za "Vesti".
 

Za Šinavatru nema problema

 

Da se režim u Podgorici ne šali uverio se lider Narodne stranke Predrag Popović, inače rođen u Crnoj Gori, kojem je prošle nedelje oduzeto crnogorsko državljanstvo zato što je pre dve godine uzeo srpsko. Istovremeno, režim ne može da se odbrani od optužbi da zakon primenjuje selektivno i iz političkih razloga. Bivšem tajlandskom premijeru Taksinu Šinavatri optuženom u svoj zemlji za proneveru, košarkašu Omaru Kuku, te nekadašnjem fudbalskom asu Draganu Džajiću, kojem se sudi zbog korupcije u Srbiji, Crna Gora je dodelila crnogorsko državljanstvo.

Ali, kako je Zakon o državljanstvu nezavisne Crne Gore veoma restriktivan, takav je bio i pristup u pregovorima sa Srbijom oko dvojnog državljanstva koji ni do danas nisu urodili zajedničkim sporazumom o dvojnom državljanstvu, iako su pregovori Beograda i Podgorice počeli još u oktobru 2008.
 

Brisanje odredaba

 

Narodna stranka saopštila je da će, kao što su i najavili, početi prikupljanje potpisa za brisanje diskriminatorskih odredaba Zakona o državljanstvu, koji diskriminiše isključivo državljane Crne Gore koji se nacionalno osećaju kao Srbi i koji žele da uz crnogorsko poseduju i državljanstvo Srbije.

Tako je ostala na snazi primena zakona o sprovođenju ustava koji je predviđao da oni koji su drugo državljanstvo stekli posle 3. juna 2006, moraju da ga se odreknu da bi zadržali crnogorsko. Oni koji su do tog datuma, kad je proglašena nezavisnost Crne Gore, imali dvojno državljanstvo mogli su da zadrže oba, jer se to računa kao stečeno pravo.

Tako su Srbi u odnosu na Hrvate i Albance iz Crne Gore, koji mahom imaju dvojno državljanstvo, diskriminisani, s obzirom na to da do proglašenja nezavisnosti Crne Gore, Srbi nisu imali razloga da traže srpsko državljanstvo jer su živeli u zajedničkoj državi sa Srbijom.
 

Teško je proceniti koliko će najnoviji apel srpske opozicije u Crnoj Gori premijeru Igoru Lukšiću uticati da se sa Srbijom što hitnije potpiše Sporazum o dvojnom državljanstvu, pogotovu ako se ima u vidu da je za proteklih pet godina nezavisnosti, Crna Gora od bivših Ju republika samo sa Makedonijom dogovorila dvojno državljanstvo.

2024 © - Vesti online