Na minimalcu živi 100.000 radnika
On je naglasio da je sporazum socijalnih partnera veoma važan za Srbiju zato što predstavlja pravi primer socijalnog dijaloga, bez kojeg nema nikakvog napretka.
"To znači da se on ne pravi na kratke staze, iako bi se ovaj konkretno odnosio samo na period do 31. decembra. On predstavlja pravi model ponašanja koji bi se primenjivao i u budućnosti i kojeg bi se pridržavale sve vlade, a ne samo ova", objasnio je Ljajić.
Ljajić je podsetio da se upravo računa minimalna cena rada koja bi trebalo do 8. aprila da se nađe u sporazumu.
"Za sada vlada pristaje na 98 dinara po satu. Ipak, s obzirom na to da bi sporazum bio na snazi do kraja godine, smatram da je to mali iznos, pa se upravo traži prostor za povećanje", dodao je on.
Upitan koliko radnika u Srbiji živi od minimalca, on je odgovorio da se radi o najmanje 100.000 radnika.
"I svi se vode ovom (minimalnom) cenom rada kao parametrom, pa je zato važno da se utvrdi njena optimalna visina koja je ekonomski održiva, ali i prihvatljiva za sve te radnike. Poslodavci su zato tražili da se ona poveća samo za dinar, sindikalci za deset, ali je realnost negde na sredini", smatra Ljajić.
On je istakao da je najvažnije da svi razumeju da se može potrošiti samo onoliko koliko se proizvede i koliko ima u kasi, da se ne mogu unapred obećavati nikakvi procenti, jer se sve računice prave u odnosu na način na koji se puni budzet.