Subota 26.03.2011.
21:17 >> 23:22h
Beta

Tadić: Srbija do kraja godine kandidat za EU

Zadovoljan ponuđenim: Boris Tadić

Tadić je danas razgovarao s predsednikom Evropskog parlamenta Ježijem Buzekom, šeficom evropske diplomatije Ketrin Ešton i evropskim komesarom za proširenje Štefanom Fileom.

"To bi bez sumnje značilo sigurnost za bolji život naših građana i institucionalnu reformu koja obezbeđuje stabilan život u našoj zemlji, kao i u zemljama EU", rekao je Tadić.

Prema njegovim rečima, pregovori o članstvu u EU su od temeljne važnosti za budućnost Srbije, a Srbija bi kao članica EU mogla da računa na solidarnost "u, ne daj Bože, kriznim vremenima kao što su ova".

Prema izvorima "Briselskog foruma", u razgovorima Tadića i čelnika EU je spomenuta i mogućnost da Evropska komisija zajedno s preporukom za davanje statusa kandidata za članstvo, u decembru, predloži Savetu ministara EU da odmah utvrdi i datum početka pregovora s Beogradom.

Sve to, kako je podvučeno, pod uslovom da Srbija ispuni sve bitne uslova, uključujući punu saradnju s Haškim sudom.

Zamišljeno je, rekli su diplomatski izvori na briselskom sastanku, da se u mnogim krugovima EU smatra da bi za ceo proces uključivanja zapadnog Balkana u EU bilo važno i pravi zaokret, ako bi, uz približavanje Hrvatske članstvu, počeli i pregovori o tome i sa Srbijom i Crnom Gorom.

Spremni smo za rešavanje konflikta na Kosmetu

 

Tadić je izjavio u subotu uveče u Briselu da je evropskim zvaničnicima preneo

spremnost Beograda da "učestvuje u procesu kojim se rešava pitanje konflikta Srba i Albanaca na Kosmetu".

Tadić je novinarima rekao da pregovori Prištine i Beograda predstavljaju "istorijski doprinos miru i stabilnosti čitavog prostora" i dodao da je svestan da se u EU ne može ući sa nerešenim regionalnim konfliktima.

"Mi smo iskoristili ovu priliku da objasnimo razlog zašto Srbija i na koji način Srbija učestvuje u dijalogu Priština-Beograd i ne samo našim evropskim prijateljima", rekao je Tadić.

Srpski predsednik dodao je da je o tome razgovarao i sa senatorkom Džejni Šahin, koja je u američkom Kongresu zadužena za Evropu.

"Naišao sam na vrlo visok nivo razumevanja objašnjavajući poziciju Srbije i istorijski kontekst u kojem se vodi ovaj dijalog, ali i kakve su konsekvence koje treba istovremeno rešavati kako bi se omogućila trgovina, omogućio život ljudima i smanjile tenzije na prostoru na kojem zajednički živimo, i Srbi i Albanci", kazao je Tadić.

On je naveo da se u ponedeljak u nastavku pregovora Beograda i Prištine očekuje razgovor "o konkretnim i tehničkim pitanjima" i dodao da neće biti reči o najtežim i najkompleksnijim pitanjima.

Tadić je takođe naglasio i da ne treba biti neodgovoran u izlivu optimizma."Ja sam potpuno svestan da ćemo se u procesu primene Akcionog plana (Vlade Srbije) suočavati sa ozbiljnim i teškim problemima, značajnim iskušenjima", rekao je predsednik Srbije.

On je naveo da će svaka reforma, "a to znači u suštini primenu Akcionog plana", proizvoditi tenzije u društvu i nezadovoljstva, i dodao da isto važi i za dijalog Beograda i Prištine.

"Mnogo je nerazumevanja koja moramo na dnevnom nivou da objašnjavamo. Moramo s vremena na vreme da objašnjavamo i građanima ali i učesnicima u političkim procesima i međunarodnoj zajednici", kazao je Tadić.

2024 © - Vesti online