Sreda 23.03.2011.
00:12
Vestionline

Svi ruski državnici u Beogradu

Putin će ovog puta doći u Srbiju kao premijer
 

Putin je tada, posle razgovora sa aktuelnim predsednikom tadašnje SR Jugoslavije Vojislavom Koštunicom, konstatovao da je nastupilo izvesno oživljavanje u ekonomskim odnosima, a da stabilnosti u regionu preti ozbiljna opasnost - pre svega nacionalni, verski ekstremizam i netrpeljivost, čiji je izvor na Kosovu.

Zadatak međunarodne zajednice je ispunjavanje Rezolucije 1.244 SB UN, rekao je tada Putin, koji je prilikom boravka u Srbiji posetio i ruski vojni kontingent u okviru Međunarodnih mirovnih snaga na Kosovu. Tom prilikom Putin je istakao i značaj uvažavanja suvereniteta i teritorijalne celovitosti Jugoslavije, a kao drugi prioritetni zadatak Rusije, naveo je učvršćivanje ruskog ekonomskog prisustva.

U funkciji šefa države Srbiju je potom posetio i Dmitrij Medvedev 20. oktobra 2009, što je bila njegova prva poseta Srbiji nakon što je u maju 2008. stupio na dužnost.

Predsednik Srbije Boris Tadić i Medvedev konstatovali su tada da su politički i ekonomski odnosi dve države u usponu, a ruski predsednik je rekao da dve zemlje grade strateško partnerstvo i obećao da će Moskva snažno podržavati stav Srbije o Kosovu i evropskim integracijama.

Dmitrij Medvedev, sadašnji predsednik Rusije

Poseta Medvedeva bila je na 65. godišnjicu oslobođenja Beograda od nemačke okupacije, je obeležena potpisivanjem više međudržavnih sporazuma.

Medvedev je prethodno u Beogradu boravio 25. februara 2008. ali tada kao vicepremijer, predsednik borda direktora energetskog ruskog giganta "Gasproma" i kandidat za šefa ruske države na predsedničkim izborima. Njegova poseta bila je vezana i za realizaciju međuvladinog sporazuma o izgradnji gasovoda "Južni tok", a nakon toga, u Moskvi su 25. januara 2009. Rusija i Srbija zaključile strateški sporazum o saradnji u oblasti nafte i gasa.

Beograd su do tada pre dvojice ruskih predsednika posetila trojica lidera bivšeg Sovjetskog Saveza.

Mihail Gorbačov, nekadašnji generalni sekretar CK KPSS

Poslednji lider SSSR-a, generalni sekretar CK KPSS Mihail Gorbačov, Beograd je posetio marta 1988, prvi put od kako je bio izabran na tu funkciju marta 1985. godine, na poziv Predsedništva SFRJ i Predsedništva CK SKJ.

Prilikom boravka Gorbačova usvojena je Jugoslovensko-sovjetska deklaracija, a autor „glasnosti" i „perestrojke" obišao je Ljubljanu, boravio u Dubrovniku i posetio nekoliko preduzeća u Beogradu.

To je bila prva poseta visokog sovjetskog partijskog lidera SRFJ posle 1976. godine, kada je u poseti boravio predsednik Prezidijuma Vrhovnog sovjeta Leonid Brežnjev, ne računajući njegov dolazak na sahranu tadašnjeg lidera Jugoslavije Josipa Broza Tita, maja 1980.

Leonid Brežnjev

Brežnjev je pre imenovanja za generalnog sekretara boravio u Jugoslaviji od 24. septembra do 4. oktobra 1962, a kao partijski i državni lider osim od 15. do 17. novembra 1976. u poseti je boravio još dva puta - od 22. do 25. septembra 1966 i od 22. do 25. septembra 1971. godine.

Pre njega, u posetu SFRJ dolazio je radi normalizacije odnosa bivši prvi čovek partije i predsednik Saveta ministara SSSR-a Nikita Hruščov 26. maja 1955. godine a potom i od 20. do 30. avgusta 1963. godine.

Nikita Hruščov

Diplomatski odnosi sa Rusijom traju od 1838, pri čemu su diplomatski odnosi izmedju Jugoslavije i SSSR-a uspostavljeni 24. juna 1940. Jugoslavija je priznala Rusku Federaciju decembra 1991. godine odlukom Predsedništva SFRJ o priznavanju bivših republika SSSR-a.

Republika Srbija i Ruska Federacija priznaju kontinuitet svih medjudržavnih dokumenata, sklopljenih izmedju dve zemlje, a ugovorno-pravnu osnovu čini oko 50 sporazuma izmedju Srbije, odnosno SCG i RF i veći broj ugovora između dve zemlje po osnovu sukcesije.

2024 © - Vesti online