Utorak 22.03.2011.
08:00
T. Božović - Vesti

Opasnost srednjih godina

Mnogi građani Srbije imaju probleme s krvnim pritiskom

Ljudi koji pate od niskog krvnog pritiska imaju problem s vrtoglavicom, gubitkom snage, glavoboljom, a povremeno i s nesvesticom.

Ukoliko se ne otkriju uzroci trajno niskog pritiska, onda je to takozvani primarni, odnosno urođeni pritisak.

Druga vrsta sniženog pritiska jeste sekundarna hipotenzija, koja je posledica nekih drugih bolesti organizma kao što su infekcije, krvarenje, infarkt, trovanje, alergije, neuropatija ili nekontrolisani dijabetes.

Postoji i tzv. sportska hipotenzija, česta kod sportista, a posledica je čestih fizičkih opterećenja, koja mogu da uspore rad srca. Osim sportista, profesionalna hipotenzija pogađa i balerine.

Do pada pritiska može da dođe i kod onih koji nemaju svakodnevne probleme s ovom mukom. Do njih dolazi uglavnom u slučajevima naglih klimatskih promene.

Raspoloženje onih koji pate od niskog pritska umnogome zavisi od godišnjeg doba, a reč je o onim ljudima koji su obično neispavani i razbude se tek dva sata posle ustajanja iz kreveta, ali tokom dana se brzo umore i klonu, a tek uveče živnu.

Od niskog krvnog pritiska češće pate žene nego muškarci. Najugroženije su dame srednjih godina, u četvrtoj i petoj deceniji života, posebno one koje obavaljaju poslove koji zahtevaju višesatno sedenje. Hipotenzija kod žena može da poremeti menstrualni ciklus, dok se kod muškaraca ponekad događa pad potencije.

Najbolji lek je san


Osobe koje pate od niskog krvnog pritiska treba da jedu slanu hranu i da se tuširaju neizmenično toplo-hladnom vodom. Posle buđenja, odnosno dizanja, ne bi smeli da ustaju naglo, zbog vrtoglavice. Primarno je da organizmu obezbedite dovoljno sna da biste normalno funkcionisali.

2024 © - Vesti online