Ponedeljak 21.03.2011.
03:26 >> 18:28h
Vestionline

"Bombardujemo vas jer vas podržavamo"

Sukobi u Libiji se nastavljaju
 

Ketrin Ešton je pred sastanak ministara spoljnih poslova članica EU rekla da će Brisel sve akcije vezane za Libiju - ekonomske sankcije, planiranje, humanitarnu podršku, zasnovati na Rezoluciji broj 1973 Saveta bezbednosti UN, uz koordinaciju sa NATO.


"Sve što radimo je zbog podrške narodu Libije", izjavila je Ketrin Ešton.


Šef nemačke diplomatije Gvido Vestervele je rekao da Berlin neće angažovati svoje vojnike u opercijama u Libiji, ali da to ne znači da Nemačka ima bilo kakve simpatije prema libijskom lideru Moameru el Gadafiju.


"To ne znači da smo neutralni ili da imamo bilo kakve simpatije prema diktaroru Gadafiju, već da vidimo rizike", izjavio je Vestervele.

 

Embargo na uvoz oružja i ekonomske sankcije

 

Ambasadori zemalja NATO usvojili su operativni plan koji predviđa uključenje alijanse u sprovođenje embarga na prodaju oružja Libiji, saopštio je NATO.

Neimenovani zvaničnik NATO-a kazao je da su neophodne dodatne rasprave o drugom planu, koji se tiče mogućeg uključivanja NATO snaga u primenu zone zabrane letenja iznad Libije, preneo je Rojters.


Diplomata je rekao i da je Turska, koja se protivi vojnoj intervenciji u Libiji, prethodno blokirala dogovor ambasadora.

Delegati iz 28 zemalja NATO u  Briselu, kako bi se saglasili o primeni plana za embargo na prodaju oružje, koji predviđa uklučivanje avijacije i brodova alijanse, sa ciljem sprečavanja dostave oružja snagama libijskog lidera Moamera Gadafija.


Nekoliko zemalja NATO, predvođenih Francuskom, Velikom Britanijom i Sjedinjenim Američkim Državama, započelo je u subotu udare na Libiju. NATO, u kojem se odluke donose konsenzusom, za sada je podeljen po tom pitanju.

Šefovi diplomatija zemalja Evropske unije dogovorili su se danas da režimu libijskog lidera Moamera Gadafija uvedu nove ekonomske sankcije na čijoj će meti biti kako pojedinci, tako i privredni subjekti.


Prema rečima neimenovanih diplomatskih izvora, očekuje se da će nove restriktivne mere početi da se primenjuju tokom ove sedmice na 11 Gadafijevih saradnika i devet privrednih subjekata, javio je AFP.


Isti izvori su kazali, ne navodeći imena tih entiteta, da je reč o "investicionim kompanijama, fondacijama, bankama i državnim grupama" i istakli da će se o sledećem, četvrtom krugu restriktivnih mera koje bi EU uvela Gadafijevom režimu razgovarati sledeće nedelje u Briselu.


Prvi krug sankcija EU, uvedenih 28. februara, obuhvatio je zabranu izvoza oružja, municije i sličnog materijala u Libiju, kao i zamrzavanje imovine i zabranu putovanja za 26 osoba koje se smatraju odgovornim za nasilno gušenje antivladinih demonstracija u ovoj zemlji.


Savet Evropske unije je 10. marta proširio restriktivne mere protiv Libije na još "pet ključnih finansijskih entiteta" i još jednu osobu.
 

2024 © - Vesti online