Subota 19.03.2011.
16:56
Beta

Svet ujedinjen protiv Gadafija

Nikola Sarkozi i Hilari Klinton na samitu u Parizu

SAD počinju još jedan preventivni rat

 

Američki državni sekretar Hilari Klinton izjavila je danas u Parizu da će SAD podržati "sve neophodne mere" da se sprovede u delo rezolucija Ujedinjenih nacija o zoni neletenja nad Libijom. Ona je jasno stavila do znanja da SAD nemaju nameru da u Libiju šalju kopnene trupe. Prema njenim rečima, SAD će "iskoristiti svoje jedinstvene kapacitete" u Libiji.

Klintonova je ocenila da je ono što se događa na terenu drugačija priča od Gadafijevih tvrdnji o prekidu vatre. "Imamo sve razloge da strahujemo da će, ukoliko ostane van kontrole, Gadafi počiniti neprepričljive zločine", rekla je Klinton.

"To je teška odluka koju smo morali doneti", rekao je Sarkozi posle sastanka s britanskim premijerom Dejvidom Kameronom, američkom državnom sekretarkom Hilari Klinton i drugim liderima u Parizu.
 

"Zajedno sa našim arapskim, evropskim i severnoameričkim partnerima, Francuska je odlučila da odigra svoju ulogu u istoriji", dodao je on.
 

Francuski predsednik je naveo i da su se učesnici samita u Parizu složili da se moraju upotrebiti sve neophodne mere, posebno vojne, da se primene odluke Saveta bezbednosti UN.
 

"Mi intervenišemo u Libiji pod mandatom UN i činimo to sa našim partnerima kako bi zaštitili civile od ludila režima koji ubija svoj narod i koji je izgubio svaki legitimitet", rekao je Sarkozi.
 

On je dodao da još ima vremena da se izbegne najgore, ukoliko Gadafi bez odlaganja bude reagovao u skladu sa svim zahtevima međunarodne zajednice.  

"Vrata međunarodne diplomatije ponovo će se otvoriti čim njegovi napadi budu prekinuti", zakjučio je on.
 

Arapski televizijski kanal "Al arabija", pozivajaći se na francuske vojne izvore javlja da su francuski lovci ušli u vazdušni prostor Libije

Italija daje baze, Nemačka neće da učestvuje

 

Italijanski premijer Silvio Berluskoni danas je izjavio da će Italija dati samo baze odakle bi krenuli avion u akciju na Libiju. Berluskoni je dodao da je predložio da centar za koordinaciju bude baza u Napulju.

Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je posle samita u Parizu da je svet ujedinjen u mišljenju da nasilje u Libiji mora prestati, ali je potvrdila da njena zemlje neće učestvovati u vojnoj akciji.

Pozivajući se takođe na vojne izvore, agencija Frans pres javila je da je nekoliko lovaca "rafale" preletilo libijsku teritoriju u izviđačkoj misiji. Isti izvori navode da su avioni poleteli danas iz baze Sen Dizije u istočnoj Francuskoj.

Izviđačke misije biće okončane večeras, a avioni tokom nekoliko sati leta iznad Libije nisu imali problema.

U međuvremenu, ni druge zemlje ne zaostaju u pripremama za vojnu intervenciju pa je premijer Jens Stoltenberg najavio da će Norveška učestvovati sa šest borbenih aviona F-16 u međunarodnoj vojnoj operaciji protiv Libije.

Kasno u petak, parlament susedne Danske jednoglasno je podržao predlog vlade o slanju vojnih aviona u Libiju. Portparol Ministarstva odbrane rekao je Frans presu da su borbeni avioni napustili Dansku rano jutros i da se nalaze u bazi na Siciliji.

I Kanada je podržala ideju brze vojne akcije protiv Libije, ali će joj trebati dva dana da pripremi avione za operaciju, rekao je portparol vlade tokom međunarodnih razgovora u Parizu.

Britanija: Gadafi je kriv

 

Libijski lider Moamer Gadafi prekršio je primirje i suočiće se sa hitnom akcijom kako bi se sprečile dalje smrti civila, izjavio je danas britanski premijer Dejvid Kameron posle završenog samita u Parizu posvećenog situaciji u Libiji.
"Pukovnik Gadafi doveo je do ovoga, lagao je međunarodnu zajednicu, obećao je prekid vatre, što je prekršio", rekao je Kameron novinarima u Parizu, prenosi Rojters. Kameron je dodao da akcija mora biti hitna i da se mora primeniti volja UN kako se ne bi nastavio pokolj civila.

2024 © - Vesti online