Petak 18.03.2011.
14:32 >> 17:20h
Srna, Beta

Libija obustavila vojne operacije

Gadafi "spušta loptu": Libija obustavila vojne operacije
 


Kako javljaju svetske agencije, Kusa je kazao da će prekid vatre "vratiti bezbednost u zemlju" i osigurati sigurnost za sve Libijce.
 

Kusa je takođe kritikovao odobrenje međunarodne vojne akcije, ocenivši da je to kršenje suvereniteta Libije.

Pobunjenici: Prekid vatre se ne sprovodi

 

Pobunjenici protiv libijskg režima tvrde da se prekid vatre, koji su najavile vlasti, ne sprovodi
i da snage lojalne vođi Moameru Gadafiju i dalje napadaju ključne gradove na istoku i zapadu zemlje. Portparol opozicionaog Nacionalnog saveta, sa sedištem u Bengaziju, Mustafa Gerijani, međutim, rekao je da "primirja nema". On je kazao da snage lojalne režimu napadaju istočne gradove Adžedabju i Misuratu, poslednja uporišta pobunjenika na zapadu zemlje.

"Doneli smo odluku o hitnom prekidu vatre i zaustavljanju svih vojnih operacija. Libija brine za zaštitu civila", rekao je Kusa, dodajući da će u Libiji biti zaštićeni i svi strani državljani i strana sredstva.
 

Prema njegovim rečima, pošto je Libija članica UN, ima obavezu da prihvati rezolucije Saveta bezbednosti.
 

Savet bezbednosti UN podržao je uvođenje zone zabrane leta iznad Libije i "sve neophodne mere, osim invazije" za zaštitu civila i civilnih oblasti.


Nacrt rezolucije 1973 Saveta bezbednosti UN predložile su Velika Britanija, Francuska i Liban uz američku podršku.
 

Usvojena je u 15-članom Savetu bezbjednosti sa deset glasova "za" i pet uzdržanih.
Uzdržane su bile Rusija i Kina, koje su često protiv upotrebe sile nad suverenom državom, jer smatraju da se time postavlja opasan presedan.

EU: Gadafi da ode

EU zajedno s Arapskom ligom, Afričkom unijom, UN i NATO priprema vojno-humanitarnu intervenciju u Libiji prevashodno u cilju obustave nasilja nad
civilima, ali i odlaska s vlasti režima Muamera Gadafija.

Šefovi diplomatija EU će u ponedeljak o tome doneti konačne odluke i znatno jače sankcije protiv Gadafija, njegove porodica i svih čelnika libijskog režima, državnih libijskih kompanija, posebno petrolejske firme NOC, što uključuje zamrzavanje finansijske i druge imovine i zabranu putovanja u zemlje EU.

To su saopštili zvaničnici EU, istakavši da se to čini na remelju sinoćnje rezolucije Saveta bezbednosti UN o uvođenju zone zabrane letenja iznad Libije, pojačanom nadzoru zabrane isporuke oružja i jačanju sankcija protiv libijskog režima.

Novinarka "Njujork tajmsa" uskoro na slobodi

Sin libijskog lidera Moamera el Gadafija, Saif al Islam izjavio je da je novinarka "Njujork tajmsa", koja je bila među četiri radnika tog američkog lista koji su nestali tokom nereda u Libiji, uhapšena i da će biti oslobođena.

"Oni su nelegalno ušli u zemlju i kada je vojska oslobodila grad Adždabija od terorista, našla je novinarku tamo", izjavio je Saif američkoj televiziji ABC.

Ne bojte se za novinarku: Saif al Islam
 

Saif je rekao da su vojnici uhapsili novinarku i da su bili srećni kada su saznali da je ona Amerikanka, a ne Evropljanka. "Zahvaljujući tome, ona će sutra biti slobodna", rekao je Saif, ali je dodao da on ne odlučuje o njenoj sudbini.

On nije rekao kako se novinarka zove, prenela je agencija AFP, dodajući da nije jasno da li je u pitanju fotograf Linzi Adario, jedna od četiri reportera koji su nestali blizu Adždabije, gde su bili sukobi Gadafijevih snaga i pobunjenika.

Saif je ranije tvrdio da su Libijci više naklonjeni Amerikancima nego Evropljanima, jer se Vašington u početku uzdržavao od poziva na vojnu intervenciju. SAD su, međutim, u četvrtak glasali za rezoluciju SB Ujedinjenih nacija kojom se odobravaju vazdušni napadi u cilju zaštite civila od Gadafijevih snaga.


"Njujork tajms" je u sredu saopštio da su nestala četiri njegova radnika - Antoni Šadid, šef biroa u Bejrutu i dobitnik Pulicerove nagrade, zatim, Stiven Ferel, reporter i montažer, kao i snimatelji Tajler Hiks i Linzi Adario. List je juče saopštio da nema novih informacija o svojim zaposlenima.

2025 © - Vesti online