JAKOVLJEVIĆ
U šematizmima za pakračku eparhiju stoji da su u Čaglinu, oko 1700. godine, živele četiri porodice koje se posle više ne spominju. To je vreme kada se preci našeg čitaoca doseljavaju u Jakovac, kasnije Jakobovac, kako su ga, prema katoličkim imenu Jakob umesto srpskog Jakov, preimenovale vlasti Vojne granice.
G. Dimitrija interesuje odakle su njegovi došli u Čaglin? Da li sa Velikom seobom pod patrijarhom Arsenijem Čarnojevićem, sa Kosova, ili - prema Kašićevim podacima za Slavoniju i severnu Hrvatsku - iz zapadne Srbije, u masi nekih 6.000 srpskih duša? Poznato mu je da su u Jakovcu/Jakobovcu njegovi živeli u kući br. 7 prema prvom austrijskom popisu iz 1729, pa sve do 1991. godine kada je kuća sravnjena, kao i selo, čije je katoličko ime Jakobovac u vreme Kraljevine Jugoslavije ponovo dobilo prvobitni naziv - Jakovac.
Od osnivanja, u selu su bile samo dve porodice - Jakovljevići i Slavujevići. Izgleda da su se zajedno tu i doselili. Slavili su istu slavu - Sv. Jovana, uvek se lepo slagali i međusobno sklapali brakove, tako da je čitavo selo bilo u rodbinskim vezama. Posle rata 1991-95, svi su se raselili po svetu.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
|
Poštovani gospodine Jakovljeviću, Vaši preci su mogli da stignu u okolinu Pakraca samo sa juga, dakle, kao Krajišnici. A da je to zaista tako svedoči nam i M. Radeka koji u "Karlovačkom vladičanstvu", među srpskim svečarima navodi i tri porodična prezimena - Jakovac, sa slavama Jovanjdan i Nikoljdan (dodaje i rimokatolike sa tim prezimenom) i Jaković i Jakovljević koji slave samo Jovanjdan.
U Krajinu su mogli da se dosele preko Livanjskog polja ili Glamoča. U Livanjskom polju su zabeleženi u selu Pržno, pored puta Livno-Grahovo, doselili su se od Cetine. Ovo je verovatno bila povratna seoba. Drugi Jakovljevići su iz Glavice sa Glamoča, gde su došli iz Nuglašice oko 1890. godine, dok su Jakovljevići u Gornjem Vukovskom, u Vukovskom (polju), doseljeni od Duvna početkom 19. veka, a poreklom su iz Hercegovine. Svi slave Jovanjdan.
Na kraju, da vam otkrijemo da je staro prezime Jakovljevića bilo Slavujević. A postoje bar još dva i to mnogo starija. Jakovac je mogao biti vrsta porodičnog nadimka, skraćeno od Jakovljević, pa su i selo u koje su došli nazvali tim nadimkom. Toliko zasad. Javite nam se.