Sreda 16.03.2011.
22:24
Srna

Moderne kamikaze bore se protiv radijacije

Anonimni tehničari, koji su već stekli ugled savremenih samuraja, vratili su se u oštećenu elektranu u večernjim satima po lokalnom vremenu i nastavili pokušaje da ohlade reaktore i spreče širenje radijacije.

Japanski narod danas može da posluži kao uzor i inspiracija čitavom čovečanstvu

Manji timovi radnika u smenama na po deset do petnaest minuta upumpavaju morsku vodu u pregrejane reaktore, vrše njihovu kontrolu i uklanjaju krhotine od eksplozija.

Oni rade u zaštitnim odelima, ali svaki duži boravak izložio bi ih prevelikoj dozi radijacije, što može da ima fatalne posledice. Akciju otežava loše stanje opreme koja im je na raspolaganju, kao i nedostatak električne energije.

Premijer Naoto Kan, koji je ovih dana kritikovao kompaniju "TEPCO", koja upravlja elektranom, za tehničare i inženjere u Fukušimi ima samo reči hvale."Oni čine sve što mogu, čak i u ovom trenutku. Ne oklevaju, uprkos opasnosti", rekao je Kan.

U Fukušimu poslat vodeni top


Japanska policija je u nuklearnu elektranu Fukušima poslala vodeni top koji će pomoći u punjenju vodom bazena za hlađenje u kojem se nalazi istrošeno nuklearno gorivo, javila je japanska novinska agencija Điđi pres.


Očekuje se da će vozilo, koje je poslato iz tokijske policijske uprave, stići u nuklearnu elektranu Fukušima u četvrtak ujutru i početi operaciju čim bude spremno.


Zbog nefunkcionisanja sistema za hlađenje, šipke goriva zagrevaju vodu, koja isparava i time šipke ostaju van vode, što može dovesti do širenja radioaktivnog materijala.
TEPCO je potvrdio da će im policija pomoći sa vodenim topovima, ali nije dao druge detalje.


Vojni helikopter je ranije danas poslat da izbaci vodu na šipke goriva, ali se vratio neobavljenog posla zbog visokog nivoa radijacije iznad reaktora.


Američka vojska je saopštila da je dostavila Japanu vodene topove sa visokim pritiskom u okviru pomoći SAD u rešavanju krize nastale posle snažnog zemljotresa i cunamija.

Najviše očitavanje radijacije u blizini elektrane u jednom trenutku dostiglo je 600 milisiverta, što je jednako dozi koju čovek u normalnim okolnostima apsorbuje za nekoliko godina. Radnici su zbog toga bili privremeno povučeni iz elektrane.

U proseku, čovek za godinu dana iz prirode primi dozu od šest milisiverta radijacije. Veruje se da kraće izlaganje radijaciji do 100 milisiverta nije štetno, ali svaka veća vrednost je rizična po zdravlje.

Japansko Ministarstvo zdravstvene zaštite na radu danas je podiglo zakonom dozvoljenu dozu izlaganja radijaciji sa 100 na 250 milisiverta. U objašnjenju se navodi da je odluka bila "neizbežna, s obzirom na okolnosti".

2024 © - Vesti online