Sreda 16.03.2011.
16:46
Beta

Stanković optužen za skrivanje broja žrtava u Srebrenici

Novi ministar zdravlja Zoran Stanković

Stanković je u intervjuu agenciji Beta rekao da nema nameru da se eksponira u javnosti o pitanjima na koja je davno dao odgovor, poput nekih događaja u ratu u bivšoj Jugoslaviji ili ubistva dvojice vojnika u Topčideru.

"Nemam nameru da se eksponiram u javnosti po pitanjima koja su davno razrešena ili su u nadleznosti pravosudnih organa i na koja sam davno dao odgovor", rekao je Stanković.

Pojedine NVO su zamerile da je Stanković minimizirao broj ubijenih u Srebrenici, da je dok je bio načelnik VMA omogućio haškom optuženiku Ratku Mladiću da se leči u toj instituciji, kao i za slučaj "Topčider" iz 2004, kada su stradala dva vojnika.

On je naveo da su se takve stvari, kada je predložen za ministra zdravlja, ponovo pojavile i dodao da nije reagovao jer su informacije "toliko prizmene i toliko netačne".

Žrtava je onoliko koliko je tela nađeno i dokazano da su ubijeni, ostali su nestali tvrdi Zoran Stanković 

"Nemam vremena i nisam spreman da o tim i takvim stvarima zadovoljavam nečiju čitalačku publiku ili nečije lične frustracije", rekao je novi ministar zdravlja. On je dodao da je u periodu kada je bio ministar odbrane na brojnim konferencijama za novinare odgovarao na pitanja o Ratku Mladiću, Srebrenici i slučaju "Topčider".

Svi oni koji misle da je, kako je rekao, posle 15. marta 2002. godine kao načelnik VMA prekršio Zakon o sradnji sa Haškim tribunalom, koji je tada donet, mogu da podnesu protiv njega krivičnu prijavu, jer je pomaganje i saradnja sa ljudima koji su optuženi za ratne zločine krivično delo, pa neka sud utvrdi istinu.

Stanković je rekao da nema nikave veze sa slučajem "Topčider" i da nije učestvovao u ekspertizi tog slučaj zbog "određenih sukoba sa tadašnjim ministrom odbrane" (Prvoslav Davnić), ali da mu je žao što to nije radio. Prema njegovim rečima, za istragu tog slučaja nije nadležna vojska, već pravosudni organi i tužilaštvo.

Kada je reč o zločinu u Srebrenici, on je kazao da je o Srebrenici govorio sa aspekta ekspartize koju je radio u Hagu. Ta ekspertiza, koju je Haški tribunal usvojio u celini i bez izmena, podrazumevala je da su pronađeni posmrtni ostaci 2.082 lica i da je za 366 utvrđeno da su "sigurno stradali od posledica egzekucije, odnosno da su streljani".

"Za ostale ljude koji imaju strelne povrede, sa sudsko-medicinskog aspekta možemo samo da kažemo koje su povrede registrovane, a u krivičnom postupku potrebna je i kriminalističko-tehnička obrada i izjave svedoka koje nisu u mojoj nadležnosti", rekao je Stanković i dodao da ne može i ne želi da se meša u rad tih organa.

Na optužbe da smanjuje broj žrtava u Srebrenici, Stanković je ponovio da se ostali ljudi dok se ne pronađu njihovi posmrtni ostaci vode kao nestali, a onda to nameće obavezu svima da traže ta tela. On je upitao zašto nisu ekshumirane sve grobnice oko Srebrenice koje je registrovao Haški tribunal, na osnovu satelitskih snimaka.

2024 © - Vesti online