Ponedeljak 14.03.2011.
14:51 >> 15:53h
Vestionline

Nuklearni incident bezopasan po Srbiju

Prema rečima naučnog saradnika Instituta u Vinči Ilije Plećaša, ne treba očekivati da će radioaktivne čestice iz Japana stići do Srbije.

Eksplozija jednog od delova elektrane Fukušima
 

"Moguće je da ćemo otkriti neke tragove, kao što smo otkrili tragove indijskog testiranja nuklearne bombe pre 40 godina, ali nema opasnosti da će to uzrokovati povećanje nivoa radioaktivnosti u vazduhu u Srbiji", kazao je Plećaš.

Eksplozija u reaktorskim zgradama japanske nuklearne elektrane Fukušima je izaazvala vanredne mere u toj zemlji pogođenoj razornim zemljotresom, cunamijem i erupcijom vulkana.

"Eksplozije u nuklearnoj elektrani nisu posledica zemljotresa i uzdrmavanja elektrana već cunamija, koji je poplavio motore pumpi za hlađenje nuklearne elektrane", rekao je Plećaš.

On je odbacio mogućnost ponavljanja "černobiljskog scenarija", kada se u tom tada sovjetskom gradu 1986. godine desila nuklearna katastrofa čije su se posledice osetile širom Evrope, te i u Jugoslaviji.

"Sreća je što nuklearna elektrana u Fukušimi nema isti moderator od grafita kao

Srbi, napustite Tokio

 

Ambasada Srbije u Japanu obavestila je stotinak državljana Srbije da budu posebno oprezni zbog opasnosti od radijacije iz nuklearne elektrane Fukušima i da, ukoliko je to moguće, napuste Tokio i odu u bezbednije krajeve, izjavio je ataše srpske ambasade Vladimir Milić

 

Napominjući da su sličan apel uputile i druge strane ambasade u Tokiju, Milić je rekao da za sada nema organizovane evakuacije državljana Srbije iz Japana. Prema Milićevim rečima, situacija oko nuklearne elektrane Fukošima se menja iz sata u sat.

černobiljska, zbog čega u atmosferu nisu otišle radioaktivne čestice već para", objasnio je Plećaš i dodao da, uprkos tom incidentu, budućnost i dalje vidi kao "nuklearnu budućnost".

"Sigurno je da će događaj u Japanu usporiti 'renesansu' nuklearnih elektrana, ali i dalje smatram da je jedina budućnost - nuklearna budućnost", kazao je Plećaš.

Plećaš je dodao da u regionu od 400 kilometara od granica Srbije postoji 20 atomskih centrala.

"Slovacka, Češka, Mađarska, Bugarska, Rumunija...sve te zemlje poseduju nuklearne elektrane. Radioaktivne čestice bi iz Bugarske u slučaju kvara došle u Srbiju za 15 minuta", kazao je on.

Prema njegovim rečima, izgradnja nuklearne elektrane u Srbiji je nemoguća zbog visoke cene i moratorijuma na izgradnju nuklearki.

"Trebalo bi ukinuti moratorijum i školovati stručnjake koji bi znali kako da postupaju u situacijama izazvanim eventualnim kvarovima u nuklearnim elektranama. To je najmanje što možemo trenutno uraditi", ocenio je Plećaš.

Prokuplje šalje Japanu 10.000 dolara pomoći

Opština Prokuplje uputiće 10.000 dolara Vladi Japana kao humanitarnu pomoć za nastradale u zemljotresu i cunamiju, odlučili su odbornici na današnjoj sednici Skupštine opštine.

"Ovo je najmanje što možemo da učinimo za prijateljski narod Japana koji je zadesila jedna od najvećih prirodnih katastrofa današnjice", kazao je predsednik Opštine Prokuplje Milan Arsović.

Predsednik opštine je naveo da su Prokupčani zahvalni japanskoj vladi na velikoj novčanoj pomoći zahvaljujući kojoj su renovirane dve škole u Prokuplju. Takođe je podsetio da su Japanci poklonili prokupačkom Zdravstvenom centru najsavremenije sanitetsko vozilo sa aparatom za reanimaciju kao i mnoštvo drugih savremenih medicinskih aparata i pomagala.

2024 © - Vesti online