Nedelja 13.03.2011.
00:48
Vestionline

Nuklearne havarije koje su pretile svetu

Nuklearna elektrana Fukušima pre eksplozije
 

Havariji nuklearke Fukušima, koje je eksplodirala u Japanu, usled razornog zemljotresa, prethodila je sredinom 2008. godine havarija na najvećoj nuklearki na svetu, u blizini Avinjona, na jugu Francuske. Oko 100 zaposlenih bilo je, čak u četiri navrata, izloženo radioaktivnim česticama. Objavljen je podatak da je oko 100 osoba lakše ozračeno.


Novembra 2007. došlo je do havarije na reaktoru nuklearne elektrane Kozlodoj, kada je primećeno da je iz jedne cevi izlazila para. Pukotine u reaktoru zabeležene su i oktobra 2010. godine.

U novembru 2006. transformator švedske nuklearne centrale zapalio se, zbog čega je rad reaktora zaustavljen, a u tom incidentu nije bilo ljudskih žrtava.


Godine 1993. para visokog pritiska je ubila jednog i povredila još dva radnika u NE Fukušima (Japan).


Iste godine zabeleženo je curenje u NE Kozlodoj, Bugarska, kada je i ispuštena radioaktivna para u atmosferu, a posledice i žrtve su i dalje nepoznate.

Nemačka nuklearna elektrana
 


Godinu dana ranije, 1992, došlo je do curenja reaktora i gašenja u NE Darlington (Kanada), a posledice i žrtve su nepoznate.


Godine 1991. došlo je, usled tehničkih problema, do automatskog gašenja centrale Sendai (Japan), a posledice i žrtve su i dalje nepoznate.


Godinu dana ranije, 1990. godine, ozračeno je osam zaposlenih u kanadskoj nuklearnoj elektrani Poan Lepro (Point Lepreau). Dva radnika ozračena su tokom punjenja nuklearne centrale Blaje (Blayais), Francuska.
 

Otkazala je pumpa tokom gašenja u francuskoj NE Gravelin (Gravelines), a posledice i žrtve do danas su nepoznate.

Iste godine je došlo do nestanka struje i više kvarova u NE Dresden, u SAD, a i tu su posledice i žrtve nepoznate.


Početkom marta i krajem aprila 1986. u Černobilju, u bivšoj sovjetskoj Ukrajini, desila se najveća nuklearna katastrofa u istoriji. Prema podacima britanskih naučnika, neposredno posle te katastrofe je umrlo izmedju 30.000 i 60.000 ljudi, a ne zna se tačan broj obolelih, koji bi mogao da, do danas, iznosi i do milion.

Kvarom černobiljske nuklearne elektrane ozračeno je najmanje 7 miliona ljudi
 


Posledice i sada trpi više od 1,5 miliona ljudi koji žive u ozračenoj oblasti. Eksplozija u černobiljskom reaktoru emitovala je 400 puta više radijacije nego atomska bomba bačena na Hirošimu. U incidentu je kontaminirano 150.000 kvadratnih kilometara na području Ukrajine, Belorusije i Rusije, a ozračeno najmanje sedam miliona ljudi.


U toj NE izbio je požar na električim kablovima i 1990, kada je došlo do gubitka kontrole u preostala dva reaktora, a posledice i žrtve su ostale nepoznati.

2024 © - Vesti online