Subota 12.03.2011.
11:16
Srna

"Predsedništvo BiH naredilo napad na Dobrovoljačku"

"Predsedništvo nije bilo informisano o tome šta se s generalima Mekenzijem i Kukanjcem dogovorio Izetbegović, tako da je odluka Predsedništva bila potpuno suprotna tom dogovoru. Zbog toga je konvoj zaustavljen da bi se proverilo da li je u njemu Izetbegović. Na izričito insistiranje Izetbegovića, konvoj je propušten do Lukavice, što nije bila odluka Predsedništva", rekao je Divjak, a prenele su tadašnje sarajevske "Večernje novine".

Bosanski mediji veličali zločin u Dobrovoljačkoj, podsmevajući se žrtvama

U istom izdanju dnevnih novina od 5. maja 1992. godine je i tekst o zarobljavanju vojnika JNA čiji nadnaslov glasi "Sarajevo: Raja protiv vojnih specijalaca", a naslov "Papci u zamci", piše danas "Glas Srpske".

"Zasluge" za zarobljavanje vojnika JNA na odsluženju vojnog roka, koji su predstavljeni kao "vojni specijalci", pripisuju se u tom tekstu zameniku komandanta Specijalne policije Zoranu Čegaru. Zanimljivo je da su u istom tekstu objavljena imena mladih vojnika koje je zarobio Čegar, a koji se nazivaju "opasnim teroristima".

Već 7. maja sarajevske "Večernje" objavljuju celu stranu posvećenu heroju Čegaru i to pod naslovom "Rasteraćemo bandu sa brda", a naredni dan, 8. maja 1992. pišu hvalospjev još jednom "heroju", predratnom sarajevskom kriminalcu Jusufu Juki Prazini. List piše da je taj dojučerašnji kriminalac "heroj grada" i "trn u oku Kukanjca", koji se "bori rame uz rame sa milicijom".

Još sramotniji hvalospev kriminalcu objavilo je "Oslobođenje" u broju od 17. maja 1992. pod naslovom "General Juka i njegova raja".

"Dok god mogu micati ijednim delom tela, Juka i njegovi ljudi će se boriti za Sarajevo i Bosnu", rekao je Prazina, borac za kojeg mnogi kažu da je jedan od heroja grada, piše list.

Stjepan Šiber, zamenik načelnika Glavnog štaba Armije RBiH, u izjavi koju objavljuje sarajevsko "Oslobođenje" u broju od 4. maja 1992. godine kaže da je u napadima na JNA 2. i 3. maja "ubijeno 130, a ranjeno 200 vojnika i zaplenjeno pet tenkova". Zanimljivo je da u biblioteci u Sarajevu, koja je obavezna da čuva sve novine, nema sarajevskih novina koje nose datum 4. maj, dan posle zločina u "Dobrovoljačkoj ulici".

2024 © - Vesti online