Utorak 08.03.2011.
18:02 >> 20:42h
Vestionline

Divjak pušten iz ekstradicionog pritvora

Pušten na slobodu, ostaje u Austriji: Jovan Divjak

Predstavnica za medije austrijskog suda Krista Zemanek rekla da je Divjaku oduzet pasoš i da neće moći da napusti Austriju dok ne bude doneta odluka o njegovoj sudbini, javio je AP.

Federalni mediji su javili da će Divjak biti smešten u Ambasadi BiH u Beču, te da je novac za njegovo oslobađanje obezbedila Fondacija "Pravda za BiH" i Vlada Kantona Sarajevo. Ova fondacija svojevremeno je finansirala i tužbu BiH protiv Srbije i Crne Gore.

Divjak nije u ambasadi BiH već u rezidenciji ambasadora

 

Jovan Divjak danas nije boravio u Ambasadi BiH u Beču i u narednom periodu tu neće biti smešten, tvrdi ambasador BiH u Austriji Haris Hrle. Lokalni mediji javili su da se penzionisani general Armije BiH nalazi u reziednciji ambasadora Bosne i Hercegovine u Beču.

 

Haris Hrle je izjavio da će Divjak boraviti u Beču za vreme ekstradicionog postupka te da se ne zna kada će se on pojaviti pred austrijskim sudom, ali nije želeo da otkrije koje će korake preduzeti tim odbrane. On je dodao da se dokumentacija iz Srbije još uvek čeka.

 

"Divjak je sada slobodan čovek", rekao je Hrle za BHT, ne želeći da precizira koji je iznos kaucije plaćen za njegovo puštanje na slobodu.


Divjak je obećao da će sarađivati sa austrijskim vlastima, a njegov advokat Sojer je puštanje na slobodu svog štićenika ocenio kao "prvi važan korak".


"Nalog za hapšenje Srbije je bez sumnje politički motivisan. Pošto moj štićenik u Srbiji ne može očekivati fer suđenje, a i ujedno je tokom više istraga uklonjena sumnja u to da je počinio krivično delo, uveren sam da ćemo uspeti da izbegnemo izručenje Srbiji", poručio je advokat Sojer u saopštenju.

Bez dalje politizacije slučaja

 

Ambasador Srbije u Beču Milovan Božinović izjavio je da Beograd želi da "izbegne dalju politizaciju slučaja" Jovana Divjaka i da će se držati isključivo pravnog okvira, javlja AP.


Austrijsko pravosuđe bilo je izloženo velikom pritisku kako od strane bosanskih vlasti, tako i članova vlade i opozicije u Austriji.


Član Predsedništva BiH Željko Komšić i šef bosanske diplomatije Sve Alkalaj doputovali su u ponedeljak uveče u Austriju da bi posetili Divjaka, i ujedno su razgovarali sa predsednikom Austrije Hajncom Fišerom.


Pre te iznenadne posete bosanskih političara, ministar inostranih poslova Austrije Mihael Špindeleger izjavio je da je nezamislivo da će njegova zemlja Srbiji izručiti Divjaka.


I niz političara, pre svega iz redova opozicije, ali i predstavnika nevladinih organizacija, kritikovali su austrijsku policiju i pravosuđe zbog hapšenja i pritvaranja Divjaka, tražeći da bude pušten na slobodu i negirajući da je on počinio ratni zločin.

Divjak, jedini Srbin u vojsci BiH sa visokim činom, u Srbiji je optužen za ratni zločin u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu u maju 1992. godine. Tada su u koloni JNA, koja se mirno povlačila iz Sarajeva na osnovu dogovora sa vrhom BiH, ubijena 42, a ranjena 73 vojnika, oficira i civila.

Austrijski ministar spoljnjih poslova Mihael Špindeleger juče je rekao da Austrija neće izručiti Divjaka Srbiji, uz obrazloženje da međunarodni pravni stručnjaci smatraju da bi to bilo nezamislivo.

2024 © - Vesti online