Hobi bez granica (2) : Topovska čaura i neophodna motka
U onlajn svetu više ništa nije nemoguće za prave kolekcionare, jer u potrazi za zlatnim runom ne dižu se brodovi i sidra, već se samo uključi kompjuter. Na sajtu Limundo samo u jednom danu 58.000 korisnika razgleda ili nudi svoje blago, a istorijski sladokusci mogu da nabave dve taksene marke iz 1937. ili mali verski kalendar iz 1946. Direktor marketinga Limunda Olga Mirković-Maksimović kaže da posebnu oblast predstavljaju predmeti maršala Tita.
- Najviše se kupuju srebrnjaci sa likom Broza ili oni koji su posvećeni Drvaru i Jajcu, Titove biste koje su nekad ukrašavale direktorske kancelarije i predvorja škola i radnih organizacija danas su deo privatnih zbirki i vrlo su tražene. Nađu se tu i Titove značke, knjige sa njegovim ličnim potpisom, poster gde Tito prima zlatne košarkaše i kajakaše, gramofonska ploča "Tito, reč i delo", pa čak i nož za papir koji je Broz dobio na poklon od nekog državnika - kaže Olga Mirković-Maksimović.
Među kolekcionarima u Srbiji posebno su popularne pez figurice, pa je nedavno zbirka od 12 komada iz druge polovine prošlog veka prodata za 33.001 dinar. Na Limundu se prodala čak i jedna motka za 200 dinara uz propratnu reklamu "neophodna alatka za svaki dan, aerodinamična, lepo leži u ruci, ispravna, radi bez greške, izdržljiva, dužina 180, fi 30mm, vredi para u veštim rukama".
- Jednom smo postavili pitanje članovima Limunda šta je to kolekcionar. Najbolji odgovor je bio: "To je onaj koji kupi knjigu staru 39 godina." Kolekcionari nam vrlo često pišu, neki traže da u ponudu uvrstimo čak i ono što je zabranjeno, kao što je oružje. Čak i kad je kolekcionarski, nama je pištolj, ipak, pištolj i ne želimo da se upuštamo u takve stvari. Najteže je kad se javi čovek koji je otkopao neki antikvitet u svom dvorištu, onda zove nas da mi odgonetnemo da li je to privatna svojina ili državna. Kad su u pitanju rimski novčići, tu možemo da pomognemo, ali šta ako je iskopao amforu? Tad mora da se obrati državnim institucijama koje su poslovično spore - priča Olga Mirković-Maksimović.
Na Limundu je u ponudi i čaura iz topa sa počasne paljbe na sahrani Josipa Broza 8. maja 1980. i to po ceni od 48.000 dinara. Vlasnik tvrdi da su nakon sahrane sve čaure donete u fabriku Aurometal u Subotici na graviranje. Bilo je ukupno 30 čaura (tri plotuna iz deset artiljerijskih oruđa). Čaura je od manevarskog metka M72, visine 18,5 cm, prečnika 8 cm i težine oko 1,3 kg. Na njoj je urezano: Poslednja počasna paljba vrhovnom komandantu oružanih snaga SFRJ, maršalu Jugoslavije Josipu Brozu Titu 8. maja 1980. Beograd.
Prvi deo: Ajfelova kula od šibica i strasti
Sutra: Igračka od 3.000 evra
Meh za vatru
|