Srpska privreda se vraća u Libiju
On je uveren da globalna ekonomija neće dozvoliti duže poromećaje na svetskom tržištu nafte.
- Siguran sam da će se situacija brzo srediti i da sledi povratak svih naših radnika. Libijska kriza je dovela do oscilacija tržišta u momentu kada svet izlazi iz ekonomske krize, a cena energenata koja utiče na cenu hrane bila je razumna i to je i najvažniji razlog što će se na globalnom nivou tražiti brzo rešenje - objasnio je Janković.
Više od 1.000 srpskih radnika ostalo je bez posla u Libiji, je li to težak udarac za našu državu?
- Trenutno jeste, ali je značajnije i teže što je u Libiji i kroz tu državu srpska privreda u različitim delatnostima imala posao, i to plaćen. Ali, ne samo mi, već velike kompanije, od SAD do Kine. Oni, sada kao i srpski privrednici i političari, razmišljaju na koji način da zaštite poslove. Mislim da ćemo razmatrati u saradnji sa tim partnerima, kao što smo sarađivali sa Rusijom, Turskom i drugim zemljama pri evakuaciji radnika, od kojih
Kompanije diriguju krizom
Ko je dirigent krize na severu Afrike?
|
neki rade za kompanije iz tih država.
Kakve će biti posledice prekida predugovora o izgradnji vojne bolnice u Libiji?
- Rezolucija UN obavezna je za svaku zemlju članicu. Sve strane to moraju razumeti, pa ne bi trebalo da se odrazi na međusobne odnose. Međutim, čitavu međunarodnu ekonomsku zajednicu preskupo koštaju poslednja događanja u Libiji, a naročito je visok ceh u nafti, što se odražava na tržišne odnose. Zato ni Evropa, ni svet ne mogu dugo da trpe ovakvo stanje.
Da li će gubitke pretrpeti srpska farmaceutska industrija koja je izvoznik lekova u Libiju?
- Ta industrija je 90-ih godina prošlog veka izgubila mnogo tržišta, ali i mukotrpno uspela da povrati neka u protekloj deceniji. Iz dva razloga: dobra je i, uslovno rečeno,
konkurentna, ali i što je tradicionalni partneri sa kojima ima dobre odnose ponovo biraju za saradnju. Ni u toj oblasti se neće prekid odraziti dugoročnije, pošto su srpski proizvodi kvalitetni.
Kako tumačite predlog u Skupštini Srbije o ukidanju srpskih viza za libijske državljane?
- Siguran sam da se iza tog pitanja ne krije ništa drugo, naročito ne davanje političkog azila, već samo naš odnos prema tom narodu i takva mera, usvojili je poslanici ili ne, u skladu je sa srpskom politikom prema toj državi.
Uostalom, građanima Srbije na radu u Libiji je predhodnih dana omogućeno da napuste Libiju i bez pasoša i bez ograničenja neizmirenim poreskim obavezama, iako znamo da Libija o tome mnogo vodi računa.
Gadafi nije presudan
|