Četvrtak 03.03.2011.
05:15

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/helpers/Authoralias.php on line 10

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/helpers/Authoralias.php on line 10

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/scripts/open/print.phtml on line 37

Ne dam Javor da izbrišu

Rogozna je danas prazna, čak 75 odsto stanovništva "moralo je da ode", pust je i Desimirov Javor, gde je on je jedini stanovnik i gde je nekada živelo 350 duša, a nastavu u školi pohađalo je više od stotinu đaka.

Napuštena kuća na Rogozni

Neka druga sela, poput Smilovog Laza, Lukovog Dola, Jablanice, Zlatara, Zlatišta, Drajinovića, Junaka i Medenovca, već su ostala bez stanovnika i "izbrisana sa spiska živih", Javor još opstaju samo zahvaljujući Desku.

Zvala su me deca u Kragujevac, mogao sam još davno da se pokupim i da i moj Javor "izbrišemo" sa "karte živih".

Samuje na planini: Desimir Vukosavljević (desno)

Nisam hteo da odem, ostaću ovde dok god budem mogao, dok me noge i snaga drže, kad padnem, kad me pozovu na onaj svet neće više biti ni mene ni mog Javora, a ja se bojim, kakvu vlast imamo, ni moje Rogozne, a ko zna: ni Raške oblasti - priča sa setom Vukosavljević i naglašava da mu je najteže zimi kad ne može da ode do komšija iz obližnjih sela, niti komšije mogu do njega.

Mislio sam da nas Tito namerno tera i da ništa neće da učini za Rogoznu, potom je došao Milošević, učinilo mi se da nas razume, slao je ovamo Mihalja Kertesa, nešto i započeo, ali na kraju ništa nije uradio.

Obećavali su i ovi iz DOS-a, poneti tim obećanjima glasali smo za Rasima Ljajića, ali se ponovo ništa nije promenilo, kao da se i sam bog zaverio protiv Rogozne - ističe Vukosavljević.

Preci bili pametniji


Neverovatno je da su za zlato na Rogozni znali i Nemanjići i da su ga stotinama godina kopali i topili.

 

Na mnogim lokalitetima još stoje ostaci tih improvizovanih rudnika i topionica, a sela na Rogozni još nose nazive poput Zlatara, Zlatišta, Zlatoroga, Zlatnog kamena, Zlatnog Laza, Zlatarevine....

Poput drugih preostalih žitelja Rogozne, i Desimir Vukosavljević se silno obradovao kada su na planini otkrivene ogromne rezerve: bakra, srebra i zlata i kada je, vrhom planine, počela izgradnja asfaltnog puta Zubin Potok - Novi Pazar.


Kad sam ovde video strance da traže rudu, mislio sam: "Evo, dođe i naših pet minut, ako neće zbog nas, država će nešto učiniti zbog sebe, jer iz svake tone bakarnog koncentrata može da se izvuče šest grama čistog zlata, a rude i koncentrata na milione tona".

Ponovo sam se prevario, ima zlata na tone, ali to ovu državu apsolutno ne zanima - neće da kopa blago, a ne da ni strancima da oni to rade, u isto vreme država se do grla zadužuje kod istih tih stranaca. Stala je i izgradnja puta, kažu, nema para, pa propada i dobar deo trase već pripremljen za asfaltiranje, tuga jedna - priča Vukosavljević.

Škola odavno zatvorena


Ko zna: možda su naumili da gumicom izbrišu celu Rogoznu koja pokriva ogroman prostor na tromeđi opština Novi Pazar, Zubin Potok i Kosovska Miitrovica i Srbiju svedu samo na Beogradi Beogradski pašaluk.

Da je ovdašnje bogatstvo Japancima, hranili bi, što poljoprivredom, što od zlatom, bar jedno od ona njihova četiri velika ostrva - poručuje Vukosavljević i ipak ne gubi nadu u bolje dane.

2024 © - Vesti online