Kacin štitio trgovce oružjem?
Afera je počela objavljivanjem delova iz knjige jednog austrijskog novinara koji je opisao događaje s početka devedesetih prošlog veka u kojoj opisuje i krijumčarenje oružja u Hrvatsku i BiH dok je važio embargo na prodaju oružja UN ovim zemljama.
Temperaturu je zatim podigao francusko-hrvatski državljanin i trgovac oružjem Marin Tomulić koji tvrdi da se dokazi o Janšinoj upetljanosti u korupciji mogu naći i u kancelariji hrvatskog predsednika i hrvatskog ministarstva finansija.
Tajni izveštaj
U tajnom izveštaju koji objavjuju slovenački mediji navodi se da je "vrednost svog oružja i opreme, koje je uzeo u obzir Janez Janša, 38.386.550 tadašnjih nemačkih maraka. U izveštaju od dana 19. septembra 1993. godine navedena je vrednost celokupnog oružja posredovanog Hrvatskoj i BiH, ukupno 27.663.341 tadašnjih nemačkih maraka, što znači da je vrednost oružja u izveštaju Druge uprave ministarstva odbrane veća za 10.723.209 nemačkih maraka". |
Zatim se u ovu priču uključio i novinar Matjaž Frangež, autor knjige "Šta nam možete", u kojoj je objavljen i dokument Obaveštajno-bezbednosne službe Ministarstva odbrane Slovenije, iz 1997. godine, u kome se vidi da je predajući dužnost narednom ministru odbrane Jelku Kacinu, Janša "prećutao" oko deset miliona tadašnjih maraka.
Profesor na Fakultetu bezbednosti u Beogradu Zoran Dragišić kaže da nema ni najmanju sumnju da državni vrh Slovenije nije bio uključen ili nije znao za krijumčarenje oružja preko luke Kopar, ali da Srbija od toga nema nikakve koristi.
Sledio Janšin put
Odgovarajući na optužbe Janeza Janše, tadašnji ministar odbrane Jelko Kacin kaže da je on "ostvarivao razvojni program slovenačke vojske, koji je zacrtao Janez Janša". |
- Da se ne lažemo. Embargo na izvoz oružja je i uspostavljen samo da bi se digla cena naoružanju koje je dopremano. Takođe, nemam dileme da je taj šverc bio moguć isključivo uz blagoslov ili koordinaciju države. Uostalom, kad bi se ova tema zaista otvorila, mnogi političari u Evropskoj uniji koji su sada na visokim položajima bi se i te kako postideli svoje uloge u raspadu Jugoslavije.
Ali, Srbija od te istine nema ništa. Je l' sada treba da optužimo Kacina, a posle od njega očekujemo pozitivan izveštaj za ulazak u EU? Deluje surovo, ali svaki rat je prilika za enormna bogaćenja pojedinaca i rat na Balkana nije u tome bio izuzetak - zaključuje Dragišić.