Sreda 02.12.2009.
17:43
Tanjug, Vestionline

Oslo najskuplji grad na svetu

Oslo, svetska prestonica skupoće
 


Osim Osla, još tri prestonice iz Skandinavije (Kopenhagen - Danska, Stokholom - Švedska i Helsinki - Finska) su u istoj anketi plasirane među deset najskupljih - Kopenhagen na drugom, Stokholm na šestom i Helsinki na sedmom mestu.

Najjeftiniji za život su, pak, indijski megalopolis Mumbaj (starijima poznat i kao Bombaj) i tajlandska prestonica Bangkok, u kojima je potrošačka korpa jeftinija za 30,6 odnosno 25,7 odsto u poređenju sa prosekom za 33 velika grada.

Top 10 skupih gradova

1. Oslo (Norveška)
2. Kopenhagen (Danska)
3. Sao Paulo (Brazil)
4. Pariz (Francuska)
5. Rejkjavik (Island)
6. Stokholm (Švedska)
7. Helsinki (Finska)
8. Dablin (Irska)
9. Sidnej (Australija)
10. Rim (Italija)

Saradnici "Prajsranera" su utvrdili nivo skupoće u velikim svetskim gradovima na osnovu izdataka za "potrošačku korpu" koja je obuhvatila neke osnovne prehrambene proizvode i usluge, uz troškove nabavke tehničkih uređaja koji su neophodni za svakodnevni život.

Predstavnik "Prajsranera" Mark Tomas je, komentarišući rezultate ovogodišnje ankete, izjavio da je od tri velike zapadne metropole (Pariz, London i Njujork), koje su ranije smatrane vrlo skupim i često i bile u grupi najskupljih gradova, taj epitet u 2009. "opravdao" samo Pariz.

Glavni grad Francuske je ove godine četvrti po skupoći u svetu, dok je Njujork u grupi od 33 grada, na niskom 30 mestu, a London dvadeseti. Tokio, koji je ranije bio "sinonim skupoće", na najnovijoj listi "Prajsranera" je 11, dok je ruska prestonica Moskva, takođe tradicinalno skupa metropola, sada na 19. mestu. 

Razlika u cenama

Koliko je velika razlika u nivou cena pojedinih proizvoda iz korpe "Prajsranera" pokazuje i poređenje izdataka za nabavku, recimo, autobuskih karata u Mumbaju, Londonu i Oslu.
Građani Mumbaja plaćaju kartu za prevoz u gradskom autobusu svega 0,04 funte (4,19 dinara), u Londonu dve (209,34 dinara), a u Oslu - 2,68 funti (280,51 dinar). Naravno, treba istaći i da je životni standard stanovnika Mumabja drastično niži nego ljudi koji žive u Londonu i Oslu.

2024 © - Vesti online