EU obezbedila 3,5 miliona evra za srpske izbeglice
uvek postoje centri za kolektivni smeštaj.
"Ovo je pomoć u narednih godinu dana, ali mi već treba da razmišljamo šta ćemo raditi kad se završi projekat", naveo je Dežer u Klubu poslanika na beogradskom Dedinju.
Komesar za izbeglice Vladimir Cucić je kazao da će ove godine biti zatvoreno još 15 od 42 postojeća kolektivna centra za smeštaj izbeglica i interno raseljenih.
"Bilo je 700 takvih centara, sad ih je nešto više od 40, a ove godine ćemo zatvoriti još 15", kazao je Cucić i naveo da je EU u poslednje tri godine donirala 22,4 miliona evra za rešavanje životnih pitanja tih ljudi.
Državni sekretar Ministarstva rada i socijalne politike Zoran Martinović je kazao da je populacija od 210.000 interno raseljenih i 70.000 izbeglih u Srbiji veća nego u svim drugim državama u Evropi.
"Cilj projekta je da pomogne opštinama u rešavanju problema tih ljudi. U drugoj polovini marta očekujemo i usvajanje Zakona o socijalnoj zaštiti, koji predviđa dodatnih 2,7 milijardi dinara za socijalno ugrožene, da se sprovedu efekti tog zakona", naveo je Martinović.
Prilikom predstavljanja projekta, saopšteno je i da je otvoren konkurs za opštinske projekte iz oblasti socijalnog uključivanja za koje je obezbeđeno 2,6 miliona evra.
Poziv o tome objavljen je na sajtovima Delegacije EU u Srbiji i Ministarstva rada i socijalne politike, a predlozi se mogu slati u naredna tri meseca.
Biće finansirano 20 projekata o uslugama nege u kući, centrima za pomoć porodici, dnevnim centrima i životu uz podršku za osobe sa invaliditetom, a sprovođenje projekata se očekuje na jesen.
Današnjem skupu u Beogradu prisustvovali su gradonačlenici i predsednici opština, predstavnici centara za socijalni rad i pružaoci usluga iz oblasti socijalne zaštite.