Sreda 23.02.2011.
16:38 >> 18:43h
Vestionline

Gadafi: Dignite naftna postrojenja u vazduh

Počela borba na sve ili ništa

Gadafi je, naime, naredio snagama da sabotiraju naftna postrojenja, i krenu sa podizanjem u vazduh naftnih cevi kako bi se prekinule isporuke u Mediteranu. Pozivajući se na izvor blizak Gadafijevom režimu, "Time" piše da Gadafi ovim potezom poručuje da će ako ne ostane na vlasti zemljom zavladati haos.

Danas je na snagu stupila i odluka da će učesnicima u demonstracijama presuđivati preki sud. Posmatrači smatraju da je ovakva odluka znak da je Gadafi počeo borbu na sve ili ništa, uz objašnjenje da je Gadafi spreman na nekoliko političkih ustupaka, poput formiranja lokalnih samouprava i istrage prošlonedeljnih događaja.

Kako prenosi agencija Asošiejted pres, snage lojalne Muameru Gadafiju otvorile su danas žestoku vatru u Tripoliju, dan pošto je obećao da će braniti svoju poziciju i pozvao svoje pristalice da unište antivladine demonstrante.

Istok zemlje u rukama demonstranata

Još juče je objavljeno da istok Libije više nije pod kontrolom vlade, a sukobi se u celoj zemlji nastavljaju, što je danas potvrdio i šef italijanske diplomatije Franko Fratini. Sa druge strane, opozicija je navodno preuzela kontrolu grada Misurata koji bi u tom slučaju bio prvi grad na zapadu zemlje koga su preuzeli Gadafijevi protivnici. O

Prema izjavama jednog lekara, od 18. januara u Misurati je poginulo šest, a povređeno 200 ljudi nakon što su demonstranti napali zgrade koje imaju veze za Gadafijevim režimom. On je rekao da su stanovnici grada osnovali lokalne odbore za zaštitu grada, čišćenje ulica i pružanje prve pomoći povređenima.

Na video klipovima koje je na Fejsbuk postavila libijska opozicija mogi se videti demonstranti kako na zgrade u predgrađu Tripolija postavljaju zastavu Libije aktelnu pre Gadafijevog režima.
 

Diplomate otkazuju poslušnost

I libijska ambasada u Beogradu na strani naroda

Libijska ambasada u Beču danas je saopštila da predstavlja narod Libije i osudila vladino nasilje nad učesnicima protesta u Libiji.  Ambasador Ahmed Menesi i službenici ambasade nisu podneli ostavke na funkcije, javlja DPA.


U saopštenju se osuđuje nasilje nad miroljubivim demonstrantima i traži od svetske zajednice da ispuni dužnost zaštite civila i da preduzme konkretne mere, kako bi se izbegle nove žrtve.

Slično saopštenje danas je izdala i ambasada Libije u Indoneziji.

Visoki pomoćnik Saifa al-Islama, uticajnog sina libijskog lidera Moamera Gadafija, podneo je ostavku u znak protesta zbog nasilja koje potresa zemlju. Jusef Savani se pridružio mnoštvu libijskih funkcionera i diplomata koji su okrenuli leđa Gadafijevom režimu zbog nasilnog suzbijanja pobune u zemlji.

"Podneo sam u nedelju ostavku na funkciju u Gadafijevoj fondaciji kako bih izrazio zgroženost zbog nasilja", naveo je Savani u poruci upućenoj Rojtersu.

Juče je ostavku podneo i ministar unutrašnjih poslova Abdel Fatah Junes i pozvao oružane snage da podrže pobunu protiv lidera Moamera Gadafija.

"Podnosim ostavku na sve svoje dužnosti kao odgovor na revoluciju od 17. februara", poručio je Junes putem amaterskog video-snimka koji je emitovala televizija Al Džazira.

Libiji prete sankcije

 

Vlade zemalja Evropske unije dogovorile su se u sredu da pripreme moguće sankcije Libiji kao odgovor na "Gadafijevo nasilno slamanje" antivladinih protesta, izjavile su diplomate EU.


"Složili su se u zajedničkom saopštenju da preduzmu dalje mere. Diplomatskim govorom to znači sankcije", izjavio je jedan diplomata EU posle sastanka u Briselu na kome se razgovaralo o tom pitanju, preneo je Rojters.


Eksperti sada treba da sačine listu predloženih mera, među kojima može biti zabrana viza, zamrzavanje imovine, embargo na oružje, kao i druge restrikcije, a zatim vlade EU odlučuju o zavođenju sankcija.

2024 © - Vesti online