KUZMANOVIĆ

Čuo je da su Kuzmanovići poreklom iz Teslića u Bosni, pa moli da utvrdimo da li je to tačno, ili "da mu pak damo neke smernice kako bi to sam otkrio". Mladom čitaocu odgovaramo (a ovo se odnosi i na ostale) da ne dajemo uputstva za istraživanje niti se bavimo rekonstruisanjem rodoslovnog stabla u okviru ove rubrike, jer ona i nije tome namenjena. Čitaocima "Vesti" dajemo samo poreklo, tj. istoriju i korene jedne konkretne porodice (nikako svih koje nose dato prezime).

Selo Bukor je u najbrdovitijem delu Tamnave, u Vlašiću, sa kućama grupisanim u džemate pri izvorima potoka: Ćosićka ma(a)la na izvoru Grešave, Srednja mala na Rončevom potoku, Divič pod Glavicom, na Sabljinom potoku i Donja mala na ušću Lučice u Sabljin potok.

Najveći visovi su oko sela i nalaze se na Vlašiću ili ograncima Cera. U Bukoru su zabeleženi Kuzmanovići u prvoj deceniji 20. veka, nastanjeni u devet domaćinstava. Slave Sv. Jovana Krstitelja (20. januara), a izvor kaže da su se naselili u prvoj polovini 18. veka iz Pive.

Tragom za Kuzmanovićima u Pivi nismo otkrili mnogo jer se samo navode kao iseljena pivska porodica, negde s početka 18. veka i to u Rađevinu. U rađevskim selima koja se spominju kao poslednja tačka iseljenih - Kuzmanovića nema. U valjevskom Podgoru, u selu Žabari, postojala je, pak porodica Kuzmanović, nastanjena u 18. veku zajedno sa Brankovićima iz Vardišta u Starom Vlahu.

Stari Vlah je verovatno bio jedna od etapa u seobi na sever, prema Mačvi. Njihova slava je Sv. Jovan. Čitalac piše da mu se pradeda doselio u Srem ali ne navodi ni jedan hronološki podatak, npr. bar godinu rođenja pradede (a sigurni smo da mu je poznata), što bi nam olakšalo posao.

Ovako, ako bismo računali sa nekim uobičajenim prosekom razdoblja generacija, pradeda bi mogao biti rođen pre ili negde na početku Prvog svetskog rata ali ostaje enigma i da li je došao sa roditeljima kao dete, za vreme tog rata ili posle njega, ako je njegova porodica naseljena kao "dobrovoljačka".

Kuzmanovića pa i Kuzmana, od ličnog imena grčkog porekla, Kothmos (svet, ukras) ima u skoro svim delovima srpskog etničkog prostora i sa raznim krsnim slavama.

U Bosni ih je, čitalac spominje Teslić, krajem 19. veka bilo, prema Đ. Janjatoviću, u 30 parohija, što može da bude i više od sto naselja a slave 14 raznih krsnih slava ali Jovanjdan samo u jednoj parohiji i to kod Banjaluke. No ima i Kuzmana "đurđevštaka" u tri a "nikoljštaka u dve parohije.

2024 © - Vesti online