Sreda 16.02.2011.
23:41 >> 01:01h
Beta

Jeremić: Srbija traži istragu UN

Vuk Jeremić u Savetu bezbednosti
 



Nijedna postojeća institucija nema mandat, vremensku ili teritorijalnu nadležnost da sprovede istragu, što uključuje i Euleks, kaže Jeremić.


U Njujorku, na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, razmatran je najnoviji izveštaj generalnog sekretara Ban Ki-muna o situaciji na Kosovu.
 

"Želim da budem jasan, doprinos Euleksa otkrivanju šta se dogodilo na Kosovu će biti od velikog značaja, ali to neće biti dovoljno, jer Euleks nema mandat za teritoriju van Kosova", rekao je šef srpske diplomatije.

Jeremić je podsetio na navode iz izveštaja da se Drenička grupa OVK bavila pranjem novca, trgovinom narkoticima, cigaretama i oružjem, ali i trgovinom ljudskim organima, koje su prodavali na crnom tržištu.

Izveštaj eksplicitno imenuje aktuelnog premijera Kosova Hašima Tačija kao vođu te grupe, uključujući i Džavita Halitija, Azema Sulu i Fatmira Ljimaja, napomenuo je Jeremić.

Prema oceni Jeremića, istražnim procesom mora koordinirati jedan međunarodni autoritet, koji bi se bavio i pravosudnim pitanjima i primenom pravde.

Zanijer: Ozbiljno istražiti Martijev izveštaj

 

Šef UNMIK-a Lamberto Zanijer ocenio je na sednici Saveta bezbednosti UN da  izveštaj izvestioca Saveta Evrope Dika Martija o trgovini ljudskim organima na Kosovu 1999, treba ozbiljno uzeti u obzir.

 

"Mislim da izveštaj Saveta Evrope treba ozbiljno uzeti u obzir i preduzeti opsežnu istragu", poručio je Zanijer.

 

Specijalni predstavnik je pozvao Martija da što pre dostavi sve raspoložive dokaze Euleksu kao nadležnom telu za pokretanje preliminarne istrage, i ukazao na nužnost zaštite svedoka.

 

Zanijer je naveo da su mu zvaničnici Euleksa preneli da su spremni da preuzmu punu odgovornost koja im je dodeljena u tom slučaju.

 

Pozicija Srbije je da rešenje leži u uspostavljanju mehanizma odgovornog Savetu bezbednosti, naglasio je Jeremić i podsetio na ranije slučajeve koji su se bavili ratnim zločinima na Balkanu.

Jedino kroz aktivnosti Saveta bezbednosti, ocenio je Jeremić, možemo sprečiti uspostavljanje duplih standarda u primeni međunarodne pravde.

Takva istraga, poručio je Jeremić, mora biti pod međunarodnim mandatom i odgovorna pred međunarodnom javnošću.

"Ona mora obezbediti efikasnu zaštitu svedoka, kako bi se garantovalo njihovo kredibilno svedočenje", dodao je Jeremić, upozoravajući da je to akutni problem na Kosovu.

"Sarađivaćemo u istrazi"

 

Zamenica ministra spoljnih poslova Kosova Flora Čitaku najavila je da će Vlada Kosova insistirati na pokretanju detaljne istrage o navodima iz izveštaja izvestioca Saveta Evrope Dika Martija o trgovini organima na Kosovvu, koju bi trebalo da sprovede Euleks.

 

Čitaku je naglasila da Euleks ima stručne tužioce i resurse da temeljno istraži navode iz Martijevog izveštaja.

 

Mi ćemo u potpunosti sarađivati, naglasila je Čitaku, ukazujući da građani Kosova, više nego bilo ko drugi, zahtevaju istragu, jer nemaju šta da kriju.

Isto takav jasan, čvrst i nedvosmislen stav izrazila je i Vlada Albanije, rekla je Čitaku.

"Verujemo da imperativ sporovođenja odgovarajuće istrage ne sme biti politizovan, niti povezan sa diplomatskim neslaganjem oko Kosova", rekao je Jeremić.

"Istraga mora biti u službi istine i pomirenja. Njen uspešan završetak preduslov je trajnog mira i predstavljaće konačno odbacivanje politike koja je promovisala ubijanje, etničko čišćenje i kriminalizaciju", ocenio je Jeremić.

Savet bezbednosti podeljen

 

Predstavnici zemalja članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija generalno su večeras podržali sprovođenje istrage o navodima iz izveštaja Dika Martija o trgovini organima na Kosmetu, ali su ostali podeljeni u stavu da li istragu treba da sprovodi Euleks ili UN, kako je predložila Srbija.


Među zemljama koje su se u diskusiji u Savetu bezbednosti založile da istragu vodi Euleks su Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Francuska i Nemačka, dok su Rusija, Kina, Gabon i Južnoafrička Republika ocenile da Savet bezbednosti treba da formira međunarodni istražni mehanizam.

2024 © - Vesti online