U Mrkonjićevom resoru fali 25 miliona dinara
"Nismo uzimali nikakve pozajmice i nemamo nikakva dugovanja. Naš godišnji izveštaj uredno je prihvaćen i nema nikakvih zamerki. Gde je taj novac, ne znamo", kažu u “Koridoru 10”.
Komentarišući izveštaj DRI, kao i navode “Koridora 10”, ministar Milutin Mrkonjić poručuje da će argumente izneti na sudu i da uvažava DRI.
U prijavi je navedeno da ovo ministarstvo nema internu reviziju niti popisanu imovinu, ali i da u budžet nije vratilo 21 milion dinara sopstvenih prihoda, te da je iz rashoda za zaposlene isplaćivano 62 miliona dinara za rashode stručnim uslugama, a da su ugovori o delu u ukupnom iznosu od 11 miliona dinara suprotni Zakonu o radu.
Revizori navode i da nabavka obrazaca za međunarodni prevoz robe nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, kao i kancelarijskog materijala (18 miliona dinara), a da su obaveze Košarkaškog kluba Borac preuzete u ukupnom iznosu od 45 miliona dinara, što je za 15 miliona više od iznosa odobrenog zaključkom Vlade Srbije.
Prijave su podnete i protiv Žarka Obradovića, ministra prosvete, Saše Dragina, ministra poljoprivrede i Rasima Ljajića, ministra rada i socijalne politike.
Ljajić kaže za “Blic” da preuzima svu odgovornost na sebe i da veruje ljudima koji rade u ministarstvu. "A ako sud dokaže da sam kršio zakon, podneću ostavku na ministarsko mesto", kaže on.
Njegovo ministarstvo, prema navodima prijave, umanjilo je obaveze prema dobavljačima za 20 miliona dinara. Avansi za nefinansijsku imovinu, prema zaključku DRI, manji su za 221 milion dinara, što se ne poklapa sa avansom koje je preduzeće “Ratko Mitrović Dedinje” dobilo za izgradnju Gerontološkog centra u Valjevu. Navodi se i da je to državno preduzeće dobilo posao izgradnje Gerontološkog centra “Jelenac” u Aleksincu vredan 19 miliona dinara bez tendera.
Ministarstvo prosvete prebacilo je zaduženje od 551 milion dinara, koliko je utrošilo za nabavku nameštaja i posteljine u vreme Univerzijade na Ministarstvo odbrane.
Rashodi ovog ministarstva veći su no što je prikazano za 53,5 miliona dinara. A između ostalih navoda, u prijavi piše da je novac namenjen studentskim i učeničkim kreditima ukupne vrednosti 17 miliona dinara iskorišćen za plaćanje provizije “Univerzal banci”.
Državna revizorska institucija je podnela prijave i protiv devet odgovornih lica u ministarstvima, među njima i u ministarstvu za nauku, koje je juče saopštilo da je postupilo po preporukama DRI i da je ispravilo sve nezakonitosti na koje je ta institucija ukazala.