Sreda 09.02.2011.
08:06
J. Jelovac - Vesti

Zdravstveno osiguranje kao u doba Tita

"Sistem zdravstvenog osiguranja nije se menjao od Titovog doba"

"Tako je nastao sivi sektor u zdravstvu, uselili smo privatnike pod državni krov. Lekar pre podne radi u državnoj službi i za to prima platu, a po podne koristi sve državne resurse i aparate, i to naplaćuje. Takav sistem ne postoji nigde u svetu. Trebalo bi taj privatni sektor integrisati u državni, pa da zdravstveno osiguranje koje svakog meseca plaćamo važi za lečenje i kod jednih i kod drugih", kaže Markovićeva.
 

Sistem zdravstvenog osiguranja nije se menjao od Titovog doba. Svi moraju da ga uplaćuju, a kad dođe vreme za ozbiljno lečenje, taj novac ne važi, pa građani Srbije od svojih mizernih plata moraju da plaćaju lekare.
 

"Pravo na slobodu izbora jedno je od osnovnih prava pacijenata, a mi ga nemamo", tvrdi ona.

Zdravstvo u Srbiji

 

Prvi deo: Srpsko zdravstvo - pacijent na umoru

 

Drugi deo: Vožnja smrti po vranjskoj bolnici

Gotovo nijedno od 14 osnovnih prava pacijenata u Srbiji se ne poštuje. Jedno od njih je i pravo na preventivne mere. Ovo pravo u Srbiji je ukinuto, savetovališta više ne postoje, pa na primer oboleli od dijabetesa ne mogu da se informišu o svojoj bolesti.
 

"Umesto da smo ulagali u to da dijabetes sprečimo na vreme, mi smo ušli u priču o transplantaciji bubrega koja je skupa i neefikasna. Narušeno je i pravo pacijenta na informisanost jer ne postoji način da dobije pravu informaciju. Da zna na šta ima pravo, šta mu sledi, kad se razboli kome treba da se obrati... Diskriminacija pacijenata prisutna je na svakom koraku. Onaj ko ima para preskočiće liste čekanja. Roditelji koji imaju novca kupiće za svoju bebu pentaksim vakcinu koja zamenjuje pet zasebnih. Znači ako platiš, dete ćemo ti bosti jednom, ako nemaš novca, dobiće pet vakcina", kaže Markovićeva.

Pare za ukidanje bola


"I trudnice u Srbiji su u vrlo lošem položaju. I ovde se sve vrti oko novca. One koje mogu plaćaće lekare koji će im voditi trudnoću, pa i doći samo zbog njih na porođaj. One koje novca nemaju, prepuštene su slučaju. Isto je i sa epiduralnim anestezijama. Svuda u svetu ta injekcija se podrazumeva, kod nas ukoliko želite bezbolan porođaj, morate debelo da platite. Cene u beogradskim porodilištima idu i do 30.000 dinara. A da ne pričam o pravu oca da prisustvuje porođaju. Dok se na Zapadu to, naravno, podrazumeva, kod nas otac mora da plati. Pitam se za šta im naplaćuju 16.000 dinara? Za stajanje u sali? To je sramota", ogorčena je Zorica Marković.

2024 © - Vesti online