SUVAJAC
Prezime Suvajac potiče od mesta odakle su se preci našeg čitaoca doselili u Veliku Bukovicu kod Doboja. To je Suvaja, selo u Bjelajskom polju koje je dobilo ime po istoimenom potoku koji brzo presuši tokom leta i vode ima samo na izvoru - Suvaji.
U selu koje se nalazi u tranzitnoj oblasti odakle se iseljavalo prema Lici i Dalmaciji i vraćalo, već prema sledu istorijskih zbivanja, najveći broj porodica naselio se upravo iz ovih krajeva: sa Zrmanje i Srpca. Nevolja je, međutim, što je, prema Imeniku mesta FNRJ, na području bivše države bilo pet naselja sa imenom Suvaja, a od tog broja čak tri u Srbiji, i to sva u široj oblasti sastava Zapadne i Južne Morave, u nekadašnjim srezovima temnićkom, jastrebačkom i rasinskom, sa stanovništvom koji je najviše poreklom iz Metohije i sa Kosova, a delom i iz Crne Gore. Imajući na umu Cvijićev zaključak da "preseljenici, kao puž kućicu često prenose i nazive iz starog zavičaja ", skloni smo da pretpostavimo da je to bio slučaj i sa ovom rečicom i selom, pogotovo što je u ovom prostoru popularan Sv. Trifun kao vinogradarska slava, kao što se to kasnije nastavilo i u Hercegovini, pa u Pounju i Dalmaciji.
Suvajci, naime, vode poreklo od Caparića-Vasića iz Sinja koji su se u Bosnu doselili preko Grahova i Bilaja (Bjelajsko Polje) i prošli kroz Suvaju u Pounju i Petrovac. Prezime Suvajac je dobila jedna njihova grana koja se nešto duže zadržala u Suvaji. Odatle su se naselili u Sarajevo i Tešanj (gde ih i danas ima) i preko Drine u selo Gornja Bukovica na Drini, prema Ravnoj Gori.
Ta seoba odigrala se pre dva veka. Naš izvor kaže da su Suvajci neobično "plodni" i da su se vrlo brzo raseljavali po varošicama. Tako su stigli i u okolinu Doboja i naselili se u Velikoj Bukovici. Svi slave Sv. Trifuna, mada su brojne porodice i sada već i drugačijih prezimena. Interesantno je da su bili primili ikavski izgovor, pa se prvi iseljenik iz Sinja zvao Stipan ...