Utorak 08.02.2011.
13:18
Đ. Barović - Vesti

Prodaja Telekoma ugrožava bezbednost Srbije?

Uz Telekom ide i špijunska oprema?
 



"Reč je o opremi za prisluškivanje koja je zaštićena kao vid infrastrukture kompanije i na nju isključivo pravo polažu obaveštajne službe Srbije. Međutim, kako je ovu opremu kupio upravo Telekom, u ovoj kompaniji pre prodaje očekuju valjano obeštećenje", kaže izvor "Vesti".
 

Problem bi trebalo da se reši do 21. marta, za kada je zakazano podnošenje ponuda za kupovinu Telekoma. Vlada je nedavno donela odluku da se ta oprema vodi kao infrastruktura. Sa ovim rešenjem saglasne su i civilne i vojne službe bezbednosti, a prema nezvaničnim informacijama, grčki OTE, koji se spominje kao najozbiljniji kupac Telekoma, navodno nije postavljao pitanje vlasništva nad tom opremom.

Gubitak i jeste i nije


- Ta imovina će ostati vezana za državu jer je nabavljana isključivo za potrebe bezbednosnih službi, tako da Telekom neće imati gubitak u profitu kad se ona izdvoji. Ali, jeste gubitak u smislu da je za nabavku te opreme utrošeno 20 miliona evra koji je izdvojio Telekom - objasnio je izvor iz Vlade Srbije.

 

Nekadašnji šef Državne bezbednosti Srbije Goran Petrović kaže za "Vesti" da ma kakva odluka bude doneta, država neće biti suočena sa ozbiljnim bezbednosnim izazovom.

Goran Petrović

"Bez obzira ko će nadalje voditi Telekom, ta oprema će i dalje biti tamo i bezbednosne službe će je koristiti jer je to praksa koju nije izmislila Srbija, već se primenjuje u svetu. Ovde je očigledno problem što je, po ranijem zakonu, telekomunikaciona kompanija bila u obavezi da od svojih para za potrebe države kupi tu opremu, a budući vlasnik verovatno taj deo rashoda ne želi da prizna", objašnjava Petrović.

On dodaje da je i u drugim telekomunikacionim kompanijama u Srbiji takođe instalirana istovetna oprema i da je to uobičajena praksa u svim ozbiljnim državama koje drže do svoje bezbednosti.

2024 © - Vesti online