Da pomoć dijaspore stigne u prave ruke
Reč je o svoti od 62.000 dolara, koju je sakupila srpska pravoslavna crkva Sveti Sava u Klivlendu. Novac su, odlukom Crkveno-narodne skupštine, doneli protonamesnik Mijoljub Matić i njen član Petar Svilar.
Pomoć iz Klivlenda redovno stiže u Srbiju od 1992. godine. Veljković napominje da je u tom gradu u minulim godinama sabrano preko 1,5 miliona dolara. Međutim, darodavci su često bili lišeni informacije gde je završila ta pomoć. Iz otadžbine im nije stigao nijedan papir zahvalnosti što ostavlja mesta za sumnju da novac ponekad možda i nije stizao onima kojima je bio namenjen.
"Sticajem okolnosti radim u civilnoj zaštiti grada Kragujevca, koja je prilično pomagala u proceni štete izazvane zemljotresom u Kraljevu", napominje Veljković. "Poznajem se s nekim uticajnim i dobrim ljudima u dijaspori, prvenstveno u Klivlendu, pa sam kao takav odabran za neku vrstu logističke podrške pri uručenju pomoći ugroženim ljudima u Kraljevu. Moj posao je bio da sredim formalnosti u vezi sa podizanjem novca namenjenog stradalima u nedavnom zemljotresu."
U sakupljanju sredstava za postradale u Kraljevu, uz srpsku pravoslavnu crkvu Sveti Sava, učestvovali su Kolo srpskih sestara i Lovačko udruženje Hajduk Veljko u Klivlendu. Zahvaljujući ljudima dobre volje, pomoć je dobilo 30 kraljevačkih porodica.
"Naši ljudi u Klivlendu su učinili dobro delo", zaključuje Veljković. "Iz tog razloga smo u Skupštini grada Kragujevca upriličili prigodnu svečanost na kojoj je Srpskoj pravoslavnoj crkvenoj opštini u Klivlendu uručen Svetosavski venac.
Ovo priznanje je, kao dostojnom čuvaru srpskog nacionalnog i kulturnog bića i pohoditelju svetlih staza svetosavskih i hrišćanskih, dodelio Kulturno-istorijski centar 'Srpska kruna'.
Primio ga je protonamesnik Mijoljub Matić kome je 'Srpska kruna', takođe, dodelila visoko priznanje - Hristodarje, kao doprinos za trajne vrednosti pregalaštva, stvaralaštva i kulture srpskog naroda. Priznanje je dobio i Petar Svilar za građanske zasluge u očuvanju srpske kulture."
Veljković napominje da se ovim želeo dati društveni podsticaj ljudima u rasejanju, uz napomenu da se o njihovim humanitarnih akcijama i dobrim delima malo zna u matici. On se zalaže da se tome daje širi medijski značaj u Srbiji, i to ne samo o plemenitim ljudima koji žive u Americi, već i u drugim zemljama, u Kanadi, Rumuniji, Australiji, Francuskoj, Nemačkoj...
Veliko srce
|